Kachovská vodná elektráreň bola zničená

KYJEV – Dnes 6. júna 2023 bola výbuchmi zničená Kachovskaja vodná elektráreň.

Píšu o tom všetky ukrajinské média. Tvrdia, že do vzduchu ju vyhodili ozbrojené sily Ruskej federácie.

Tvrdenia, že Rusko by sa údajne mohlo podieľať na zničení Kachovskej vodnej elektrárne, sú v rozpore so zdravým rozumom. Novinárom to v utorok oznámil stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Něbenzja.

Ako píše  tlačová agentúra TASS, na otázku, či sa Rusko mohlo podieľať na situácii v elektrárni odpovedal: “Samozrejme, že nie.” “A čo duševné zdravie tých, ktorí to navrhli? Mohli sme sabotovať túto stanicu a priehradu, keď sa záplavy dostali na územia pod ruskou kontrolou?” mieni.

Tvrdenia oboch strán konfliktu o elektrárne nemôžu Finančné noviny overiť.

Kachovskaja vodná elektráreň nesie meno P. S. Neporožného. Nachádza sa 5 km od mesta Novaja Kachovka, región Cherson.

Svojou činnosťou elektráreň zabezpečovala každoročnú reguláciu toku Dnepra pre zásobovanie energiou, zavlažovanie a zásobovanie vodou suchých oblastí južnej Ukrajiny a plavbu z Chersonu do Záporožia.

Dňa 6. júna 2023 bola počas ruskej invázie na Ukrajinu zničená priehrada vodnej elektrárne.

Hrádza bola vážne poškodená, čo viedlo k nekontrolovanému odtoku vody z nádrže Kakhovka. Pod hrozbou záplav – asi 80 osád.

Ukrenergo informovalo, že zničenie elektrárne neovplyvnilo stabilnú prevádzku energetického systému.

Zároveň v dôsledku výbuchu vodnej elektrárne je ohrozených  množstvo energetických zariadení v regióne Cherson, najmä tepelná elektráreň v meste Cherson.

Okrem toho v dôsledku poklesu hladiny vody v nádrži Kachovka došlo k ohrozeniu bezpečnosti JE Záporizhzhya. Reaktory najväčšej jadrovej elektrárne v Európe sú chladené vodou z tejto nádrže.

Kakhovskaja prierada je nádrž na dolnom toku rieky Dneper.

Nachádza sa na území Chersonskej, Záporožskej a Dnepropetrovskej oblasti Ukrajiny. Uvedená do prevádzky bola v roku 1956.  Celkový objem nádrže je 18,18 km³, úžitková – 6,78 km³, hĺbka – 8,4 m (max. – 24 m). Nádrž slúži na sezónnu a ročnú reguláciu prietokov, ako aj na reguláciu vysokých a katastrofálnych povodní s plným využitím pracovných a rezervných objemov. Priehrada Kakhovka je hlavným zdrojom vody pre juh Ukrajiny.

Titulná fotografia: Dmitrij Lipunov, ru:P6263001.jpg.