Dav ľudí vtrhol do Kapitolu Spojených štátov

WASHINGTON – Masa ľudí vtrhla do budovy Kapitolu Spojených štátov amerických. Americké médiá tvrdia, že ide o priaznivcov dosluhujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa.

Počas nepokojov zahynuli štyria ľudia. Republikánski demonštranti zaútočili na budovu Kapitolu a obkľúčili Senátnu sieň.Senát a Snemovňa reprezentantov prerušili schôdzu, na ktorej sa plánovalo schváliť výsledky posledných volieb, ako aj demokrata Josepha Bidena ako prezidenta krajiny.

Kapitol Spojených štátov amerických je neoklasicistická budova vo Washingtone, D.C. Je to  miesto stretnutia zákonodarného zboru Spojených štátov, skladajúci sa zo Snemovne reprezentantov, 435 zástupcov, ktorých počet závisí od veľkosti obyvateľov, ktorí tam žijú (pomerné zastúpenie) a Senátu , dva z každého štátu a 100 zástupcov celkom.

Po Bielom dome, prvej takejto veľkej budove vo Washingtone, D.C. Komplex Capitol zahŕňa budovy knižnice Kongresu a Najvyššieho súdu USA. K dispozícii je podzemná železnica medzi niekoľkými kancelárskymi budovami a Capitol.

Predtým zvolená hlava štátu Joe Biden obvinil Trumpa zo začatia nepokojov vo Washingtone. Republikán sa podľa jeho názoru pokúsil pomocou davu narušiť schvaľovanie výsledkov volieb v Kongrese. “Bol to výsledok neúnavného útoku prezidenta Trumpa na demokraciu,” uviedol demokrat.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová označila útok na Kapitol v predvečer daru ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. „Tento prezident [americký Donald Trump] je Putinovým nástrojom. (…) Prezident včera urobil najväčší zo svojich mnohých darov Putinovi, “uviedla. Rusko sa podľa nej snaží bagatelizovať úlohu demokracie vo svete a Trump mu pomáha.