Forbes: Vladimír Putin je najmocnejší muž sveta

NEW YORK / MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin bol časopisom Forbes označený za najmocnejšiu osobu na svete.

„Putin naďalej dokazuje, že je jedným z mála mužov na svete, ktorý je dosť silný na to, aby robil, čo chce – a vymanilo sa z toho,“ uviedol časopis o ruskom vodcovi, ktorý sa na čele tohto zoznamu umiestnil tri roky po sebe.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová prevzala druhú priečku od amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý klesol na tretie miesto.

Je to po prvý raz, čo sa americký prezident nenašiel medzi najlepšími dvoma v sedemročnej histórii rebríčka, podľa zoznamu 73 osôb, ktorý vymenoval Forbes. Pápež František bol rovnako ako minulý rok označený za štvrtého najsilnejšieho a na piatom mieste bol čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý obsadil dve priečky.

Najväčším pohyb v zozname zaznamenal japonský premiér Šinzó Abe, ktorý sa zvýšil o 22 miest na 49. miesto. Na zozname boli obe prezidentské nádeje Hillary Clintonová a Donald Trump, ktoré sa umiestnili na 58. a 72. priečke. Najvyšším nováčikom v zozname je saudský kráľ Salman bin Abdulaziz Al Saud, ktorý sa umiestnil na 14. mieste.

Forbes uviedol, že pri výbere najsilnejších ľudí sa zohľadnilo niekoľko faktorov, vrátane „množstva peňazí, ktoré ovládajú, počtu ľudí, na ktorých majú vplyv, ich celkových sfér vplyvu a toho, ako aktívne sa ovládajú svojou mocou.“

Vladimir Putin (narodený 7. októbra 1952, Leningrad, ZSSR) je ruský štátnik, politický a vojenský vodca. Súčasný prezident Ruskej federácie a najvyšší vrchný veliteľ ozbrojených síl Ruskej federácie od 7. mája 2012. Predtým pôsobil vo funkcii prezidenta od 7. mája 2000 do 7. mája 2008, taktiež v rokoch 1999–2000 a 2008–2012 vo funkcii predsedu vlády Ruskej federácie.

Vyštudoval Právnickú fakultu Leningradskej štátnej univerzity (LŠU). Od roku 1977 pracoval v kontrarozviedke na oddelení vyšetrovania leningradského riaditeľstva KGB ZSSR . V rokoch 1985 až 1990 pôsobil v rezidencii sovietskeho zahraničného spravodajstva v NDR, pracoval v Drážďanoch na úkryte ako riaditeľ Drážďanského domu priateľstva medzi ZSSR a NDR. Po návrate do Leningradu pracoval ako asistent rektora Leningradskej štátnej univerzity pre medzinárodné otázky, potom ako poradca predsedu leningradskej mestskej rady Anatolija Sobčaka. 20. augusta 1991 rezignoval z KGB v hodnosti podplukovníka.

V rokoch 1991-1996 pokračoval v práci pod vedením Sobčaka a presťahoval sa do kancelárie starostu v Petrohrade: viedol Výbor pre vonkajšie vzťahy, bol poradcom starostu, potom prvým zástupcom. V auguste 1996 začal pracovať v Moskve ako zástupca správcu prezidenta Ruskej federácie. Po krátkom pobyte na čele Federálnej bezpečnostnej služby Ruskej federácie a ako tajomník Rady bezpečnosti v auguste 1999 bol vymenovaný za predsedu vlády.

Prvou osobou štátu sa stal 31. decembra 1999, keď bol rozhodnutím ruského prezidenta Borisa Jeľcina vymenovaný za úradujúceho prezidenta Ruskej federácie – v súvislosti s rezignáciou prvého ruského prezidenta. Prvýkrát zvolený za ruského prezidenta 26. marca 2000. Do funkcie hlavy štátu bol znovu zvolený v rokoch 2004, 2012 a 2018. Pred voľbami v roku 2012 sa volebné obdobie prezidenta zvýšilo zo 4 na 6 rokov.

Po nadobudnutí účinnosti zmien a doplnení ústavy Ruskej federácie dostal právo zúčastniť sa na nových prezidentských voľbách v marci 2024.