Deň čokolády – najpopulárnejšej sladkosti na svete

BRATISLAVA – Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku v roku 2020 klesla v priemere o 400 gramov (o 9,3 %) na obyvateľa. Informuje o tom Štatistický úrad SR.

„Každý Slovák podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR tak zjedol 3,9 kilogramu sladkostí z čokolády, rok predtým to bolo podľa definitívnych údajov 4,3 kilogramu“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR. Čokoláda je aj súčasťou cukrárenských výrobkov, aj ich spotreba sa po dvoch rokoch rastu znížila.

Najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, keď každý občan SR bez rozdielu veku skonzumoval v priemere za rok 5,1 kilogramu čokolády alebo čokoládových cukroviniek.

V medzinárodnom porovnaní majú najväčšiu spotrebu čokolády na obyvateľa európske krajiny, z nich najviac Švajčiari na úrovni 8,8 kilogramu na obyvateľa, Rakúšania 8,1 kg a Nemci 7,9 kg za rok (údaje z roku 2017 podľa spoločnosti statista.com).

Tabuľka mliečnej čokolády (100 g) stála minulý rok v priemere 1,1 eura a čokolády na varenie rovnakej hmotnosti 0,8 eura. V porovnaní s priemerom predošlých piatich rokov sa priemerné ceny zvýšili len veľmi mierne, pri mliečnej boli vyššie o 2,4 % a na varenie o 1,5 %.

Slovensko tiež obchoduje s čokoládou. Vývoz čokolády zo SR v roku 2020 prevýšil jej dovoz o 6,1 milióna ton. Na Slovensko sa vlani priviezlo 51,6 *) tisíca ton čokolády, čo predstavovalo hodnotu necelých 215 milióna eur. Najväčší objem čokolády sa doviezol z Nemecka, Českej republiky, Poľska, Rakúska a Francúzska.

Súčasne sa zo SR vyviezlo spolu 57,7 tisíca ton čokolády v hodnote 227,6 milióna eur. Najviac čokolády a čokoládových výrobkov sa vyviezlo do Maďarska, Česka, Poľska, Rakúska a do Spojeného kráľovstva.

Deň čokolády sa oslavuje 7. júla preto, že táto lahôdka sa uviedla na európsky trh v roku 1550 práve v tento deň ako produkt privezený od mexických Indiánov.

Čokoláda sa priamo konzumuje, ale používa sa tiež k príprave rôznych dezertov, pokrmov, cukroviniek. Vyrába sa z plodov kakaovníka. Experti na túto komoditu posudzujú jej kvalitu podľa odrody kakaových bôbov, obsahu kakaového masla a cukru. Podľa odborníkov sú ideálnym základom zloženia kvalitnej čokolády kakaové bôby spracované do kakaovej hmoty a prírodný cukor.