Ak Trump zavedie clá na automobily, EÚ zareaguje

Európska únia upozornila, že Brusel bude reagovať na snahu amerického prezidenta Donalda Trump, ktorý chce zaviesť clá na automobily vyrobené v Európskej únii. Zároveň dúfajú, že nebudú musieť zavádzať clá. 

Európska únia pripravila dokument určujúci protiopatrenia proti Spojeným štátom americkým, pokiaľ by Washington uložil clá na automobily vyrobené v EÚ. Komisárka pre obchod Cecilia Malmstrom uviedla, že v tomto prípade by sa na rôzne americké výrobky uvalili dodatočné clá v celkovej výške 35 miliárd EUR, čo je približne 39,1 miliárd dolárov, píše agentúra Reuters.

„Nebudeme tolerovať žiadne kvóty a obmedzenia. Ak sú povinnosti stále zavedené, máme zoznam odpovedí, “uviedla Malmström. Európska komisárka zároveň vyjadrila nádej, že Brusel sa nebude musieť uchýliť k svojej hrozbe.

V máji tohto roku prezident USA Donald Trump oznámil, že výrobky mnohých zahraničných výrobcov sú hrozbou pre americké hospodárske záujmy. Oneskoril však zavedenie povinností o šesť mesiacov a súhlasil s tým, aby sa rokovalo s Európskou úniou a Japonskom. „Dúfam, že túto kapitolu uzavrieme v našom vzťahu a nájdeme spôsob, ako v budúcnosti spolupracovať,“ dodal zástupca Európskej únie.