Rusko zavedie voči USA clá kompenzujúce škody, ktorí vznikli americkými clami na oceľ a hliník

Ruská federácia spoločne s Eúroskou úniou rokuje na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) o amerických clách na oceľ a hliník. Rusko požiadalo WTO, aby sa pripojilo k obchodnému sporu EÚ so Spojenými štátmi o dovozných sadzbách na oceľ a hliník. Brusel požiadal o konzultácie s USA o tejto otázke 6. júna v rámci postupu riešenia sporov.

Ministerstvo hospodárskeho rozvoja Ruskej federácie 19. júna 2018 uviedlo, že v blízkej budúcnosti vznikne konečný zoznam tovarov, pre ktoré sa zavedú clá, čo bude trvať niekoľko dní.

Súčasne 20. júna EÚ schválila odpoveď na americké clá na oceľ a hliník v celkovej výške 2,8 mld. €.

18. mája Rusko oznámilo WTO o plánoch na zavedenie zväzku poplatok vo výške 537,6 miliónov $ ročne na nás tovar, ročný dovoz, ktoré táto krajina je 3,16 miliárd $. V texte oznámenia, ktoré bolo zverejnené na internetovej stránke organizácie, množstvo vstupných poplatkov je rovnocenná hodnote  škody, ktorý nesie Rusko z amerických obmedzení na ruský vývoz ocele a hliníka. Túto škodu Moskva vypočítala z výšky ciel, ktoré uvalil Washington na kovy z Ruskej federácie. Je to   25% na dodávky ruskej ocele do Spojených štátov, ročný vývoz – 1,512 mld. $, a 10% na dodávky hliníka, ročný vývoz – 1,646 mld. $.

Rusko môže uložiť obmedzenia vo výške 537,6 miliónov $ na tovar zo Spojených štátov do 30 dní od oznámenia WTO. Tieto opatrenia budú platné, kým Washington nezruší svoje ochranné opatrenia. Na začiatku marca americký prezident Donald Trump sľúbil zaviesť clá na dovážané ocele a hliník vo výške 25% a 10%. Sľúbil, že tieto opatrenia  budú trvať dlhšie. A uistil, že Amerika sa nebojí obchodných vojen. 23. marca USA uložili tieto clá na oceľ a hliník.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.