USA: inflácia láme rekordy za skoro 40 rokov

NEW YORK – Inflácia v USA dosahuje 6,8 percenta, čo je najviac za posledných 39 rokov.

Inflácia v USA na medziročne báze bola v novembri bola 6,8 percenta, uviedlo ministerstvo práce. Ide o maximálnu hodnotu za 39 rokov – od roku 1982, píše CNBC.

Index spotrebiteľských cien – hlavný ukazovateľ inflácie v mnohých krajinách sveta vrátane Spojených štátov amerických – v novembri vzrástol o 0,8 percenta, hoci analytici predpokladali nárast o 0,7 percenta. Prognóza ročnej inflácie bola v súlade s očakávaniami expertov Bloombergu. Hlavný index spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa ceny potravín a elektriny, vzrástol v novembri v porovnaní s októbrom 2021 o 0,5 percenta a v porovnaní s novembrom 2020 o 4,9 percenta. Ročné zrýchlenie tohto ukazovateľa prekonalo 20-ročný rekord.

Od novembra 2020 sa ceny energií zvýšili o 33,3 percenta a medzimesačne o 3,5 percenta. Benzín v priebehu roka zdražel o 58,1 percenta, potraviny o 6,1 percenta a ojazdené autá a nákladné autá – jeden z hlavných dôvodov vysokej inflácie – o 31,4 percenta. Ministerstvo práce uviedlo, že medziročný nárast cien potravín a energií bol najrýchlejší za posledných 13 rokov.

Americký Federálny rezervný systém (FRS) už skôr oznámil bezprostredné stiahnutie pomoci ekonomike s cieľom obmedziť infláciu. Investori očakávajú, že regulátor zníži nákupy obchodovateľných aktív v decembri zo 120 miliárd USD na 90 miliárd USD, aby na jar začal zvyšovať úrokové sadzby.

Už skôr analytici CNBC predpovedali, že po zverejnení údajov o vysokej inflácii čaká akciové trhy korekcia a pokles cien niektorých aktív. Napriek tomu po správach o raste cien futures na hlavné americké indexy vzrástli.