V Uzbekistane budú predčasné prezidentské voľby

TAŠKENT –  Uzbecký prezident Šakvat Mirzijojev vyhlásil dnes 8. mája 2023 predčasné prezidentské voľby.

V Uzbekistane sa uskutočnia predčasné prezidentské voľby. Podpísanie dekrétu oznámila súčasná hlava štátu Šavkat Mirzijojev.

Mirzijojev pred niekoľkými hodinami 8. mája 2023 podpísal ústavný zákon, ktorý umožňuje predčasné voľby hlavy štátu úradujúcim prezidentom. Dokument nadobudol účinnosť dňom jeho zverejnenia. Predtým boli predčasné prezidentské voľby v Uzbekistane povolené len v prípade, že úradujúca hlava štátu nemohla vykonávať svoju funkciu tri mesiace.

Voľby vymenované Šavkatom Mirzijojevom budú prvé od zmeny ústavy, ktorou sa zrušilo jeho funkčné obdobie. V súčasnosti je vo funkcii prezidenta už druhé funkčné obdobie a po nadobudnutí účinnosti zmien a doplnení môže opäť kandidovať. Zmeny tiež predpokladajú predĺženie jeho funkčného obdobia z piatich na sedem rokov.

Mirzijojev bol prvýkrát zvolený za prezidenta Uzbekistanu v predčasných voľbách v decembri 2016. Konali sa tri mesiace po smrti prvej hlavy štátu Islama Karimova, ktorý bol vo funkcii od roku 1989. Mirzijojev sa uchádza o druhé funkčné obdobie v roku 2021.