Rusko pozýva: “Drahý Elon Musk príďte diskutovať o investíciách!”

MOSKVA – Ministerstvo priemyslu a obchodu Ruskej federácie pozvalo amerického podnikateľa a zakladateľa spoločnosti Tesla Elona Muska do Ruska, aby diskutovali o výstavbe jeho továrne na elektrické vozidlá v Rusku. Uvádza sa to v správe ministerstva, zverejnenej na Twitteri.

“Vážený Elon Musk!” Boli by sme radi, keby sme sa dozvedeli, čo si myslíte o výstavbe závodu v Rusku,“ píše sa v správe. Rezort tiež pripomenul, že krajina má vládne podporné opatrenia pre lokalizovaných výrobcov. “Poďte o tom diskutovať,” dodalo ministerstvo. Elon Musk ešte na tento tweet neodpovedal.  Podniky z USA sú najväčšími investormi v Ruskej federácii. Mnohé sídlia v centra nazvanom Moscow City na titulnej fotografii.

Začiatkom piatka 21. mája miliardár hovoril prostredníctvom videozáznamu na ruskom vzdelávacom maratóne „Nové vedomosti“. Odpovedajúc na otázky, oznámil bezprostredné oficiálne vystúpenie elektrických vozidiel Tesla v krajinách SNŠ a tiež naznačil, že Rusko považuje za možné miesto na otvorenie výroby.

Prvým uchádzačom o výstavbu závodu Tesla bol región Kaluga a potom za závod v jeho regióne Muskovi prisľúbili výhody a úrady mesta Udmurtia. Guvernér moskovského regiónu Andrej Vorobyov zase vyzval amerického podnikateľa, aby si vybral moskovský región.

Elon Musk nedávno zahýbal kurzom kryptomeny Bitcoin. Klesla približne o 30%. Šěf Tesly a SpaceX  Musk si vyberal medzi kryptomenou a bežnými peniazmi. Na svoju twitterovú adresu zverejnil príspevok o tejto téme.

„Skutočný boj je medzi fiat peniazmi a kryptomenami. Nakoniec podporujem to druhé, “napísal podnikateľ.

Dňa 14. mája 2021 vyšlo najavo, že Musk sa podieľal na vývoji kryptomeny Dogecoin, pretože túto myšlienku považuje za nádejnú. Deň predtým spoločnosť Tesla prestala prijímať platby bitcoinom za elektrické vozidlá. Ako dôvod bola pomenovaná nadmerná spotreba energie kryptomeny. Vo vyhlásení sa uvádza, že spoločnosť sa zameriava na ďalší, efektívnejší vývoj.

Musk poukázal na to, že nárast spotreby elektriny v posledných mesiacoch vyzerá šialene. V komentároch k jeho príspevku prvá vec, ktorú navrhli, bolo, že miliardár by sa mohol sústrediť na Dogecoin, ktorý inzeroval už skôr. Faktom je, že kryptomena, pomenovaná podľa memu, potrebuje na uskutočnenie jednej transakcie takmer šesťtisíc krát menej energie.