Minsk: zadržali zakladateľa kanála Nexta Telegram
MINSK – Bieloruské vojenské lietadlo MIG 29 donútilo civilné lietadlo Rynair pristáť v Minsku. Uväznili Zakladateľa informačného kanála Nexta Telegram Romana Protaseviča.
Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko nariadil do vzduchu vypustiť stíhačku MiG-29 s cieľom sprevádzať lietadlo spoločnosti Ryanair, ohľadom ktorého sa objavila správa o ťažkostiach na palube. Lietadlo sledovalo trasu Atény – Vilnius, bolo však nútené pristáť v Minsku, pretože piloti hlásili mimoriadnu situáciu – hrozbu výbuchu.
Na minskom letisku uviedli, že lietadlo spoločnosti Ryanair pristálo po osadení signálu o bombe – o pristátie údajne požiadali samotní piloti. Zároveň vedúca komunikačného oddelenia medzinárodného letiska vo Vilniuse (mal tam letieť) Lina Beishene povedala: „Pokiaľ viem, došlo ku konfliktu medzi členom posádky a cestujúcim. Lietadlo teraz úspešne pristálo. Nemáme žiadne ďalšie oficiálne informácie“.
Nexta informovala, že podľa predbežných informácií príslušníci KGB počas letu bojovali s posádkou a trvali na tom, že na palube je výbušné zariadenie. Výsledkom bolo, že posádka bola nútená požiadať o núdzové pristátie.
Na palube lietadla bol Roman Protasevič, tvorca kanálu Nexta Telegram, ktorý bol v Bielorusku uznaný ako zahraničná extrémistická organizácia a v krajine bol zakázaný. Romanovi Protasevičovi hrozí nielen päťnásť rokov väzenia, ale aj trest smrti.
Minulý týždeň Bieloruské orgány urobili policajné prehliadky portálu www.tut.by a štúdia televíznej stanice Belsat v Minsku. Portál obvinili z daňových podvodov a televízne štúdio z toho, že vysielalo bez licencie. Médiá obviňujú z teroristickej činnosti.
“Európska únia musí rozhodne reagovať na incident s letom spoločnosti Ryanair Atény – Vilnius, ktorý dnes urgentne pristál v Minsku a na zadržanie bývalého šéfredaktora a jedného zo zakladateľov televízneho kanálu NEXTA Romana Protaseviča.” Uviedol to poľský premiér Mateusz Morawiecki, informuje poľská tlačová agentúra PAP.
Jedným z opatrení, ktoré Brusel prijme, by mal byť podľa neho zákaz letov vo vzdušnom priestore Bieloruska. “Sankcie by sa mali v prvom rade dotknúť otázky leteckej dopravy nad územím Bieloruska a zákazu letov bieloruských leteckých spoločností,” uviedol šéf vlády.
Morawiecki dodal, že hovoril s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a požiadal ho, aby do programu summitu EÚ, ktorý sa bude konať 24. mája, zaradil otázku sankcií proti režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.
Kanály Nexta a Nexta Live sa stali populárnymi v Bielorusku po protestoch proti Alexandrovi Lukašenkovi. Od začiatku masívnych pouličných zhromaždení v auguste 2020 si ich predplatili viac ako dva milióny ľudí. V novembri 2020 bieloruská KGB zaradila Romana Protaseviča a zakladateľa Nekhty Stepana Putila (obaja v tom čase už žijúci v Európe) na zoznam osôb zapojených do teroristických aktivít. Protasevič a Putilo sa stali prvými Bielorusmi na tomto zozname v celej histórii krajiny. Samotný telegramový kanál Nexta a jeho logo sú dnes na území Bieloruska považované za extrémistické materiály.
Po zadržaní Protaseviča sa na sociálnych sieťach začali šíriť informácie, že v Bielorusku čelí trestu smrti. Krajina skutočne ustanovuje tresty až po trest smrti za teroristické zločiny, ale v súčasnosti Protasevič (podobne ako Putilo) nebol obvinený z terorizmu. Vyšetrovací výbor Bieloruska súčasne obvinil novinárov z organizovania nepokojov v Minsku a „podnecovania k sociálnemu nepriateľstvu“ proti predstaviteľom úradov a polície. Tieto články neznamenajú trest smrti, ale stanovujú dlhodobé väzenie: za organizovanie nepokojov – až na päťnásť rokov, za „podnecovanie k nenávisti“ – až na 12. Súčasne sám Protasevič povedal ostatným cestujúcim pred zatknutím, že mu v Bielorusku hrozí trest smrti.