Henry Kissinger vidí šancu na rokovania medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou do konca tohto roku

WASHINGTON – Henry Kissinger tvrdí, že skutočné rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou sa môžu uskutočniť do konca roka.

Bývalý minister zahraničných vecí USA sa domnieva, že skutočný dialóg medzi Ruskom a Ukrajinou je možný vďaka zapojeniu Pekingu. Kissinger sa minulý rok vyslovil za urovnanie sporu prostredníctvom rokovaní

Zapojenie Číny do diskusií o riešení konfliktu na Ukrajine umožní skutočné rokovania medzi Moskvou a Kyjevom do konca roka 2023, povedal bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger pre CBS.

“Teraz, keď sa Čína zapojila… myslím si, že do konca roka budeme môcť hovoriť o procesoch vyjednávania, dokonca o skutočných rokovaniach,” domnieva sa.

Kissingera sa pýtali, či by letel do Moskvy na rokovania s Vladimírom Putinom, ak by ho o to požiadal americký prezident. Bývalý minister zahraničných vecí odpovedal, že “by bol ochotný” tak urobiť, ale skôr ako poradca než ako aktívny účastník dialógu.

Bývalý minister zahraničných vecí sa minulý rok vyslovil za ukončenie konfliktu na Ukrajine rokovaniami, pretože predlžovanie nepriateľských akcií by podľa neho znamenalo eskaláciu. Zároveň uviedol, že NATO by nemalo robiť ústupky Rusku a Moskva by nemala mať z vojenskej operácie “žiadny prospech”. Kissinger naznačil, že krízu na Ukrajine mohla vyprovokovať neuvážená politika USA a NATO. Politiku Washingtonu v súvislosti s členstvom Kyjeva v aliancii označil za nerozumnú.

Pán Henry Kissinger minulý rok vyzval, aby sa po udalostiach na Ukrajine “našlo miesto” pre Rusko. Podľa bývalého ministra zahraničných vecí USA je to potrebné urobiť, aby sa Rusko nestalo “prednou líniou Číny v Európe”

Povedal to v júni minulého roku v rozhovore pre britský denník The Sun.

Poznamenal, že otázkou teraz bude, ako sa vojenská akcia na Ukrajine skončí.

“Po nich musíme nájsť miesto pre Ukrajinu a musíme nájsť miesto pre Rusko, ak nechceme, aby sa Rusko stalo prvpu líniou Číny v Európe,” povedal Kissinger.

Bývalý štátny tajomník sa opakovane odvolával na článok, ktorý uverejnil v marci 2014. V ňom najmä napísal, že Ukrajina, aby “prežila a prosperovala”, by nemala byť “výspou jednej strany proti druhej”, ale mala by sa stať mostom medzi nimi. Rusko zasa muselo priznať, že “pokusy urobiť z Ukrajiny satelitný štát, a tým opäť posunúť jej hranice” ho odsúdili len na opakovanie “cyklov vzájomného tlaku vo vzťahoch s Európou a USA”, a Západ – že Ukrajina pre Rusko “nikdy nebude len jednou z cudzích krajín”, pretože dejiny oboch krajín sú “úzko prepojené”.

Koncom mája 2022 na Svetovom ekonomickom fóre v Davose Kissinger povedal, že myšlienka, aby Ukrajina zostala neutrálna, jedna z požiadaviek Moskvy pri rokovaniach s Kyjevom, a stala sa “mostom” medzi Východom a Západom, už neexistuje.

Bývalý šéf ministerstva zahraničných vecí predtým vyzval Západ, aby upustil od svojich pokusov spôsobiť “zdrvujúcu porážku ruským silám na Ukrajine”. Rusko je už viac ako 400 rokov neoddeliteľnou súčasťou Európy a garantom európskej štruktúry mocenskej rovnováhy, preto ho nie je možné tlačiť “do trvalého spojenectva s Čínou”, je presvedčený pán Henry Kissinger.

Ilustračné fotografie: World Economic Forum, www.pexels.com.