FT: obchodovanie s tajnými dokumentmi USA

LONDÝN – Novinári Financial Times  našli v Telegrame skupiny, ktoré obchodujú s americkými dokumentmi vrátane obranných a finančných tajomstiev.  

Početné chatové skupiny na Telegrame masovo obchodujú s citlivými dokumentmi amerických finančných, priemyselných a vojenských spoločností a vládnych agentúr, informoval denník Financial Times.

Noviny uskutočnili vlastné vyšetrovanie a zistili, že na Telegrame existuje viacero skupín, v ktorých hackeri predávajú desiatky tisíc tajných údajov, z ktorých niektoré predstavujú priamu hrozbu pre zabezpečenie obranyschopnosti USA. “Dokonca aj staré utajované dokumenty majú operačnú hodnotu – ukazujú, ako pristupujeme k problémom, ako hodnotíme hrozby, ako školíme ľudí,” konštatujú FT.

Okrem dokumentov, ktoré unikli od vojaka americkej Národnej leteckej gardy Jacka Teixeiroiho, sa novinárom podarilo odhaliť aj súkromnú komunikáciu medzi americkými orgánmi činnými v trestnom konaní a technologickými spoločnosťami. Niektorí hackeri zároveň tajným novinárom povedali, že všetky tieto skupiny sú len “špičkou ľadovca”.

Podľa nich môžete na darknete “stráviť roky”, kým vás pozvú do skutočne tajnej chatovacej miestnosti. V takýchto chatových miestnostiach sa “najlepšie veci” vymieňajú za ukradnuté americké alebo európske obchodné údaje – informácie o kreditných kartách, e-maily, čísla štátnych poistení, vysvetlili hackeri.

Jeden z hackerov ukázal reportérom FT vzorový zdrojový kód, nastavenie a testovacie údaje priemyselného procesu, ktorý bol opísaný ako výroba zliatiny používanej na vystuženie pancierov pre bojové vozidlá pechoty vyrábané v USA. V inej chatovacej miestnosti Telegramu sa novinárovi podarilo získať zoznam osôb, ktoré majú zakázané lietať do USA, z USA alebo v rámci USA.

Začiatkom apríla vyšiel najavo rozsiahly únik spravodajských informácií USA za posledné roky: na internete boli zverejnené dokumenty Pentagónu o Ukrajine, Južnej Kórei, Izraeli a ďalších krajinách. Spravodajské informácie boli datované do druhej polovice februára. Väčšina informácií pochádza zo zachytenej komunikácie amerických spravodajských služieb.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.