R. Bernstein zakladateľ HRW nie je medzi nami

Americký vydavateľ, aktivista za ľudské práva, zakladateľ organizácie Human Rights Watch, Robert Berstein, zomrel dnes 28. 5. 2019 v New Yorku v 97. roku svojho života. Uvádza sa, že Bernstein zomrel v nemocnici, príčina smrti nebola pomenovaná.

Bernstein začal svoju kariéru v roku 1946, keď prišiel pracovať do Simon & Schuster, v roku 1952 sa stal hlavným obchodným manažérom. O štyri roky neskôr bol prepustený z redukcie a odišiel pracovať do Random House. Následne sa stal prezidentom, potom výkonným riaditeľom a potom hlavou tohto vydavateľstva a viedol ho 25 rokov.

Vydavateľ pod jeho vedením publikoval knihy takých autorov ako William Faulkner, William Styron a i. Počas návštevy Sovietskeho zväzu sa Bernstein stretol s disidentským hnutím v rámci delegácie Asociácie amerických vydavateľov. Ako vydavateľ začal vydávať disidentské knihy vrátane Andreja Sacharova a Eleny Bonnerovej.

V roku 1978 Bernstein po svojej ceste do Moskvy založil organizáciu Helsinki Watch, ktorá bola zriadená na monitorovanie helsinských dohôd (Záverečný akt konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe, podpísaný v roku 1975, sa týkal mnohých tém vrátane ľudských práv – RBC). ). Neskôr boli vytvorené kancelárie v iných regiónoch – Americas Watch, Asia Watch, Middle East Watch. Všetky z nich sa potom spojili s Human Rights Watch (HRW) – teraz je jednou z najväčších organizácií na ochranu ľudských práv na svete. Bernstein pôsobil v rokoch 1978 až 1998 ako predseda HRW, potom sa stal jeho čestným predsedom, zostal v tejto hodnosti až do konca svojich dní.