Naftogaz obyvateľom plyn dva razy drahšie

Ukrajina nakupuje plyn v Európe za cenu, ktorá je dvakrát vyššia ako jeho reálna hodnota. Uviedol to poslanec Viktor Bondar na zasadnutí zmierovacieho výboru frakcie šéfov poslaneckých klubov a predsedov výborov Najvyššej rady, informuje NewsOne.

Podľa Bondara, dôvodom sú požiadavky Medzinárodného menového fondu. “Hovorili sme o znížení cien zemného plynu už osem mesiacov. Všetci sme povedali – Kobolev, vláda – že to nie je možné, aké ťažké je to, že cena plynu sa vytvára na európskych zásobníkoch a musíme kupovať plyn na 300-320 dolárov za tisíc kubických metrov, čo je požiadavka Medzinárodný menový fond “, – poslanec pripomenul. Bondar zdôraznil, že v Európe ceny plynu už výrazne klesli, ale Ukrajina nemôže kúpiť palivo za tieto ceny, pretože staré zmluvy uzavreté Naftogaz.

“Cena plynu v európskom zásobníku TTF v Holandsku klesla na 160 dolárov za tisíc metrov kubických, čo je takmer dvojnásobne lacnejšie, ako dnes Ukrajina nakupuje na základe zmlúv, ktoré Naftogaz podpísal. V britskom zásobníku NBP sa plyn predáva za cenu 140 USD za A tento trend bude pokračovať, “dodal.

Od novembra 2015 Ukrajina zastavila nákupy plynu z Ruska a namiesto toho čerpá do skladovacích priestorov palivo nakúpené v režime reverzu v Európe, najmä na Slovensku, v Maďarsku a Poľsku. Ako je uvedené v “Naftogaze”, stojí Kyjev zemný plyn oveľa drahšie ako priame nákupy z Ruska.

Okrem toho, od roku 2014, ukrajinské orgány, v spolupráci s MMF, opakovane zvýšil cenu plynu pre obyvateľstvo. Ak v roku 2013, tisíc kubických metrov plynu stojí 725 hrivien, potom v roku 2016 to bolo takmer sedem tisíc. A od novembra minulého roka sa cena zvýšila o ďalších 23,5%. To všetko nevyhnutne vedie k zvýšeniu sadzieb za bývanie a komunálne služby.
Ukrajina môže byť tiež ponechaná bez peňazí na tranzit ruského plynu. Platnosť súčasnej zmluvy končí koncom tohto roka, nové strany ešte neuzavreli. Podľa Jurij Vitrenko, obchodný riaditeľ Naftogaz, v tomto prípade Ukrajina stratí asi štyri percentá HDP.