ECB uviedla nové bankovky 100 a 200 EUR

Dnes boli uvedené do obehu bankovky s novými a zdokonalenými ochrannými prvkami. INformuje o tomk Európska centrálna banka.

Vďaka satelitnému hologramu a zdokonalenému smaragdovému číslu sú bankovky odolnejšie voči falšovaniu. Vydaním bankoviek 100 € a 200 € je séria Európa kompletná.

Dnes boli uvedené do obehu nové bankovky 100 € a 200 € ako posledné zo série Európa. Bankovky obsahujú nové a inovatívne ochranné prvky a dajú sa jednoducho overiť hmatom, pohľadom a naklonením.

V hornej časti striebristého prúžka sa v satelitnom holograme zobrazujú drobné znaky €, ktoré sa pri naklonení bankovky pohybujú okolo čísla nominálnej hodnoty. Pod priamym svetlom sú tieto znaky zreteľnejšie. Striebristý prúžok zobrazuje aj portrét Európy, architektonický motív a veľký znak €. Na nových bankovkách 100 € a 200 € sa nachádza aj zdokonalené smaragdové číslo. Smaragdové číslo je súčasťou všetkých ostatných bankoviek série Európa, no v tejto zdokonalenej verzii sa vo vnútri čísla zobrazujú aj znaky €.

Nové bankovky 100 € a 200 € majú rovnakú výšku ako bankovka 50 €, čo umožňuje jednoduchšiu manipuláciu a strojové spracovanie. Zároveň sa lepšie zmestia do peňaženky a budú mať dlhšiu životnosť, pretože budú vystavené menšiemu opotrebovaniu.

Bankovka 100 € je po bankovkách 50 € a 20 € treťou najpoužívanejšou eurovou bankovkou. Dopyt po bankovkách 100 € a 200 € sa zvyšuje – v prípade bankovky 100 € o 7,6 % a v prípade bankovky 200 € o 8,6 % ročne.

Bankovky 100 € a 200 € prvej série, rovnako ako bankovky všetkých ostatných nominálnych hodnôt, zostávajú zákonným platidlom. Budú naďalej obiehať spolu s novými bankovkami, no postupne sa budú z obehu sťahovať.