Bankár sa stal prezidentom Litovskej republiky

Druhé kolo prezidentských volieb v Litve vyhral Gitanas Naused, ktorý nemal vládne posty a nebol spojený so žiadnou z politických strán.

Po spočítaní väčšiny hlasovacích lístkov, 54-ročný Nauseda získal podporu 71% voličov. V druhom kole prezidentských volieb v Litve tak predstihol Ingrid Simonitu, ktorú podporilo asi 28% voličov.

Ako uviedla agentúra Reuters, zvláštnosťou volieb v Litve bola skutočnosť, že Nauseda nebola spojená so žiadnou z hlavných politických strán. Bývalý hlavný ekonóm litovskej divízie banky SEB prisľúbil bojovať proti nespravodlivosti a urobiť všetko pre zlepšenie života obyčajných občanov.

Litva je parlamentnou krajinou, ale prezident krajiny môže ovplyvniť zahraničnú a domácu politiku. Okrem toho schvaľuje zloženie kabinetu.

Nauseda sa predtým nedohodla s bývalým prezidentom Dauleyom Grybauskaitom, ktorý podporoval Ukrajinu a nazval Rusko agresívnou krajinou. Nauza zároveň naznačila, že bude pripravený obnoviť vzťahy s Moskvou, ak Rusko bude dodržiavať Minské dohody.