Rusko: sektor plynu a ropy menší podiel na HDP

Podiel ropného a plynárenského sektora v štruktúre ruského HDP v druhom štvrťroku 2023 klesol na 16,0 % zo 17,0 % v prvom štvrťroku 2023, zverejnil Rosstat v piatok zodpovedajúce údaje.

Federálna štátna štatistická služba (Rosstat) je federálny výkonný orgán, ktorý vykonáva funkcie generovania oficiálnych štatistických informácií o sociálnych, ekonomických, demografických, environmentálnych a iných sociálnych procesoch v Ruskej federácii, ako aj spôsobom a prípadmi stanovenými legislatíva Ruskej federácie na kontrolu oblasti oficiálneho štatistického účtovníctva.

V štvrtom štvrťroku 2022 bol podiel sektora ropy a zemného plynu  na HDP 15,0 %, v treťom štvrťroku 2022 – 16,7 %, v druhom štvrťroku 2022 – 18,8 %, v prvom štvrťroku 2022 – 22,5 %.

Index fyzického objemu hrubej pridanej hodnoty sektora ropy a zemného plynu v 2. štvrťroku 2023 dosiahol 89,6 % (v 2. štvrťroku 2022) po 89,3 % v prvom štvrťroku (v 1. štvrťroku 2022).

Pod sektorom ekonomiky ropy a zemného plynu Rosstat podľa zverejnenej metodiky rozumie podniky zaoberajúce sa ťažbou ropy, zemného plynu a ich produktov (primárny subsektor) a výrobou tovarov a služieb súvisiacich s ropou a plynom. výroba, ich spracovanie, preprava a predaj spotrebiteľovi (sekundárny subsektor), ako aj podporné činnosti na zabezpečenie fungovania jednotiek sektora ropy a zemného plynu.

Ropný a plynáresnký priemysel v Rusku je jedným z najväčších na svete. Rusko má najväčšie zásoby a je najväčším vývozcom zemného plynu. Má druhé najväčšie zásoby uhlia, šieste najväčšie zásoby ropy a je jedným z najväčších producentov ropy. Je štvrtým najväčším spotrebiteľom energie.

Najväčšou ruskou ropnou spoločnosťou je Rosnefť , po ktorej nasledujú Lukoil , Surgutneftegaz , Gazprom Neft a Tatneft . Všetky ropovody (okrem Caspian Pipeline Consortium ) vlastní a prevádzkuje štátny monopol Transnefť a ropovod vlastní a prevádzkuje jeho dcérska spoločnosť Transnefteproduct.

V Ruskej federácii pôsobia v sektore ropy a zemného plynu nasledovné firmy Gazprom (ruský štátny monopol na zemný plyn; najväčšia svetová spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom a ťažbou plynu), Lukoil, Rosnefť (štátom vlastnená ruská spoločnosť zaoberajúca sa ťažbou ropy a zemného plynu), Surgutneftegas, Tatneft, Northgas, Transneft (ruský monopol pre ropovody), Bashneft (ruská spoločnosť na spracovanie ropy, jeden z najväčších producentov ropy v krajine), Russneft, Itera, Novatek, Rusneftegaz.