Federálny rezervný systém zvýšil úrokové miery

WASHINGTON-  FOMC rozhodol zvýšiť v USA úrokové miery.

Federálny výbor pre otvorený trh (FOMC), výbor v rámci Federálneho rezervného systému (Fed), je podľa práva Spojených štátov poverený dohľadom nad národnými operáciami na voľnom trhu (napr. nákupom a predajom cenných papierov štátnej pokladnice Spojených štátov amerických)

Nedávne ukazovatele poukazujú na mierny rast výdavkov a výroby. Pracovné prírastky boli v posledných mesiacoch výrazné a miera nezamestnanosti zostala nízka. Inflácia zostáva zvýšená, čo odráža nerovnováhu ponuky a dopytu súvisiacu s pandémiou, vyššie ceny potravín a energií a širšie cenové tlaky.

Vojna Ruska proti Ukrajine spôsobuje obrovské ľudské a ekonomické ťažkosti. Vojna a súvisiace udalosti vytvárajú ďalší tlak na rast inflácie a zaťažujú globálnu ekonomickú aktivitu. Výbor venuje veľkú pozornosť inflačným rizikám.

Výbor sa snaží dosiahnuť maximálnu zamestnanosť a infláciu na úrovni 2 percent v dlhodobom horizonte. Na podporu týchto cieľov sa výbor rozhodol zvýšiť cieľový rozsah pre sadzbu federálnych fondov na 3-3/4 až 4 percentá. Výbor predpokladá, že pokračujúce zvyšovanie cieľového pásma bude vhodné na dosiahnutie dostatočne reštriktívneho postoja menovej politiky na to, aby sa inflácia časom vrátila na 2 %. Pri určovaní tempa budúceho zvyšovania cieľového pásma bude výbor brať do úvahy kumulatívne sprísňovanie menovej politiky, oneskorenia, s ktorými menová politika ovplyvňuje hospodársku aktivitu a infláciu, ako aj hospodársky a finančný vývoj. Okrem toho bude výbor pokračovať v znižovaní držby štátnych cenných papierov a dlhopisov agentúr a cenných papierov krytých hypotékami agentúr, ako je opísané v plánoch na zníženie veľkosti súvahy Federálneho rezervného systému, ktoré boli vydané v máji. Výbor je pevne odhodlaný vrátiť infláciu k jej 2-percentnému cieľu.

Pri posudzovaní vhodného nastavenia menovej politiky bude výbor naďalej monitorovať dôsledky prichádzajúcich informácií na ekonomický výhľad. Výbor by bol pripravený podľa potreby upraviť pozíciu menovej politiky, ak by sa objavili riziká, ktoré by mohli brániť dosiahnutiu cieľov výboru. Hodnotenia výboru budú zohľadňovať široké spektrum informácií vrátane údajov o verejnom zdraví, podmienkach na trhu práce, inflačných tlakoch a inflačných očakávaniach a finančnom a medzinárodnom vývoji.

Za opatrenie menovej politiky hlasovali predseda Jerome H. Powell; John C. Williams, podpredseda; Michael S. Barr; Michelle W. Bowman; Lael Brainard; James Bullard; Susan M. Collins; Lisa D. Cook; Esther L. George; Philip N. Jefferson; Loretta J. Mester; a Christopher J. Waller.