Otázniky nad smrťou Alexandra Perepiličného

Podľa listu amerického veľvyslanectva, ktorý bol predložený súdu v Londýne, americké spravodajské služby nemajú dôkazy o ruskej účasti na smrti Alexandra Perepiličného Avšak právnici tvrdia, že v ruský podnikateľ spolupracoval s tajnými službami Veľkej Británie. Napísal o tom denník The Independent. 

Bob Moxon Brown, ktorý zastupuje spoločnosť Legal a generál, životné poistenie, vyzval súd k zamietnutiu žiadosti vlády utajiť informácie o svojich kontaktoch s Perepilichnym pod zámienkou, že je v národnom záujme. Právny zástupca tvrdí, že v tomto prípade by malo byť výnimkou z pravidla, že kontakty s tajnými službami nemal súd potvrdiť alebo poprieť, tvrdí  “V prípade Perepilichny, svedectvá známe nám pravdepodobne, ak nie isté, patria do rovnakej kategórie,” dodal. Akékoľvek kontakty medzi britskou rozviedkou a Perepiličným by “naozaj veľmi silné dôkazy v prospech tejto konkrétnej nebezpečenstvo pre neho by z tých, čo sa ho chorí prial, veriť, že to bol zradca, prebehlík alebo nepriateľ Ruska,” povedal Moxon Browne.

Počas súdnych pojednávaní v Anglicku sa zistilo, že podnikateľ, ktorý zomrel v roku 2012, ktorý bol informátorom o špeciálnych služieb viacerých krajín, by mohol byť otrávený. Ako zistila agentúra Rosbalt, hoci neuvádza zdroj infomácií, krátko pred smrťou, Alexander Perepiličnyj hovoril so zástupcami ruských orgánov činných v trestnom konaní o možnom pokuse atentátu na neho. Kedysi sa verilo, že podnikateľ zomrel prirodzenou smrťou.

Počas predbežných vypočutí v britskom súde  odznel názor odborníčky na jedy, profesorky Monique Simmonds. Vedkyňa našla v tele podnikateľa zvyšky extraktu z jedovatého rastliny Gelsemium elegans, ktorý by mohol viesť k smrti. V tomto ohľade boli vypočutia pozastavené s cieľom vykonať sériu nových vyšetrení, ktoré by mohli konečne určiť, či je prepelica otrávená alebo nie.

V Anglicku si okamžite pripomenuli, že Prepiličnyj poskytoval západným spravodajským službám informácie o toku “špinavých” miliárd, stiahnutých z Ruska, vrátane štátnych prostriedkov. Podnikateľ okrem iného mal informácie o osude unesených miliárd, kvôli čomu bol v Rusku zatknutý advokát Sergej Magnitský, ktorý bol neskôr zosnul v cele predbežného zadržania.

Alexander (Jurijevič) Perepiličnyj (1968 – ) bol ruský finančník, informátor európskych vyšetrovateľov a William Browder v prípade Magnitsky.  Jeho  smrť médiá interpretujú ako nový prípad Litvinenko.

Zaoberal sa v Rusku  finančným poradenstvom, riadil spoločnosť «Bajkonur». Po finančnej kríze v roku 2008 sa dostal úpadku.