The Guardian: Edward Snowden nič neľujutuje

Pred piatimi rokmi britský denník The Gaurdian uverejnil prvé údaje, ktoré mu poskytol Edward Snowden, ktorý pracoval vo firme poskytujúcej služby americkej NSA. Po ňom nasledoval nemecký Spiegel. Rozovor s ním je tu. 

NSANational Security Agency alebo po slovensky Národná bezpečnostná agentúra sa považuje za najväčšiu informačno-bezpečnostnú službu USA. Jej oficiálny vznik sa datuje 4. novembra 1952. Dlhé desaťročia sa však jej existenciu darilo tajiť. Je zodpovedná za zhromaždovanie a analýzu cudzích komunikačných prostriedkov a taktiež zodpovedá za bezpečnosť komunikácie vlády a prezidenta USA voči prípadným podobným pokusom iných štátov.

Odhalenia Edwarda Snowdena otriasli americkou vládou. Dnes žije  Rusku. Pred piatimi rokmi z USA odletel do Hong-Kongu. Tam sa pokúsil odletieť na Kubu. To sa mu nepodarilo. Preto odletel do Ruska.

V telefonickom rozhovore na výročie okamihu, kedy The Guardian odhalil svetu príbeh, Snowden pripomína deň, keď jeho svet – a svety mnohých ľudí na celom svete – sa navždy zmenili.  Zaspal vo svojej hotelovej izbe v Hong Kongu  v  čase, keď správa, že NSA zbiera údaje telefonátoch miliónov Američanov, bola vo vzduchu  už niekoľko hodín.  V tom momente si Snowden uvedomil, že jeho starý život skončil,” píše The Guardian.
“Bolo to desivé, ale… nebolo cesty späť …” – povedal Snowden.

Pozrime sa na sled udalostí, ktorými sa zmenil život Edwarda Snowdena. The Guradian ho priniesol tu. Dňa 20. mája 2013, v tom čase zamestnanec Booz Allen Hamiton, externej firmy NSA, priletel doHong-Kongu z Havajských ostrovo spolu so štyrmi notebookmi, prostredníctvom ktorých má prístup k najprísnejším tajomstvám americkej vlády. Do Hongkongu za ním prileteli novinári britského denníka The Guardian. Dňa 5. júna 2013 denník  zverejnil prvý článok založený na Snowdenovom odhalení, ktorý odhaľoval tajný súdny príkaz, ktorým americká vláda donútila telekomunikačnú firmu Verizon Communication sprístupniť milióny záznamov telefonických hovorov.

Nasledujúci deň odhalili médiá existenciu programu PRISM. Dňa 9. júna 2013 médiá zverejnili identitu Edwarda Snowdena. Dňa 21. júna médiá priniesli informácie o existencii program Tempora. O dva dni neskôr, 23. júna 2013 bolo odhalili, že NSA masívne odpočúva čínske mobilné telefóny a číta čínske SMS správy, načo Čína oficiálne reagovala vyhlásením, že USA sú “najväčší lotri súčasnosti”. Dňa 29. júna 2013 oznámil nemecký týždenník Der Spiegel, že z prísne tajných dokumentov NSA predložených Snowdenom (aj redakcii Spiegelu) vyplýva, že USA majú odpočúvacie zariadenia v budove diplomatického zastúpenia Európskej únie vo Washingtone a pri OSN, v tých istých budovách sa NSA napojila na počítačovú sieť, čiže sleduje všetku komunikáciu pracovníkov; Európania sú v príslušných dokumentoch zo septembra 2010 explicitne uvedení ako cieľ (sledovacieho) útoku. Okrem toho je pravdepodobné, že NSA (prinajmenšom donedávna) odpočúvala aj ústredné budovy EÚ v Bruseli. Podľa štatistík, ktoré mal k nahliadnutiu nemecký týždenník , poukazujú v normálnych dňoch až na 20 miliónov telefónnych spojení a 10 miliónov internetových dátových sád smerujúcich z Nemecka. Na Štedrý večer, roku 2012 preverili a uschovali Američania okolo 13 miliónov telefónnych spojení a 7,5 miliónov dát z internetových spojení. V špičkových dňoch ako 7. januára 2013 preverila americká tajná služba okolo 60 miliónov telefónnych spojení.