Radšej rastlinné tuky a ryby ako mäso a maslo

Keď si vyberiete rastlinný  margarín, nie skutočné maslo, ktorý si natriete  na chlieb, alebo uprednostníte  na večeru ryby, nie na mäso, je to dobré pre vaše zdravie. Prečo?

Jedlo, ktoré vyberáme každý deň, môže ovplyvniť hmotnosť a získanie  chorôb. Táto voľba môže ovplyvniť aj naše gény. Sme dobre, že jedlo, ktoré jeme , je jedným z mnohých vonkajších faktorov, ktoré hrajú dôležitú úlohu vo vývoji neprenosných chorôb, ako sú srdcové choroby a ciev, cukrovky typu II a rakoviny. Príkladom toho sú nasýtené a polynenasýtené tuky, alebo možnosť výberu medzi tým, čo sa rozmazáva pri výrobe sendviča, rastlinného  margarínu alebo masla. Existuje veľa potvrdení, že polynenasýtené tuky znižujú riziko srdcových a cievnych ochorení, zatiaľ čo príjem týchto nasýtených tukov prispieva k týmto ochoreniam. Ale prečo a ako sa to deje?

Gény a jedlo

Naša DNA obsahuje recept na všetky proteíny, ktoré by mali byť v našom tele. Celkovo je takýchto receptov asi 20 tisíc, nazýva sa to gén. Bielkoviny sú životne dôležité molekuly, ktoré vykonávajú rôzne funkcie v tele. Rôzne faktory vonkajšieho vplyvu vedú k tomu, že telo vytvára určitý proteín, nazýva sa to génový produkt alebo génový výraz. To znamená, že sa gén prejavuje  v podobe proteínu.

Nie všetky proteíny sú potrebné stále,  alebo v rovnako veľkých množstvách, pretože  génová expresia je veľmi starostlivo regulovaná komplexným kontrolným systémom.mRiadiaci systém je ovplyvňovaný vonkajšími aj vnútornými faktormi, vedie buď k rastu alebo k zníženiu príjmu proteínov.

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia vedci zistili, že živiny, ako sú vitamíny a mastné kyseliny, môžu ovplyvňovať gény a produkovať určité proteíny. Tento objav viedol k skutočnej zmene v dosť dogmatickej štúdii o výžive, dali nám jedinečnú príležitosť pochopiť, ako potraviny, ktoré jeme, môžu viesť k nástupu choroby. Niektoré proteíny môžu hrať nepriaznivú úlohu pri rozvoji ochorení, zatiaľ čo iné majú ochranný účinok.

Rozdiely v tukoch

Je dobre známe, že vysoký príjem nasýtených tukov zvyšuje hladinu cholesterolu, zatiaľ čo aktívna konzumácia polynenasýtených tukov znižuje hladinu cholesterolu. Ale aké sú biologické mechanizmy za týmto účinkom? Prečo existuje rozdiel medzi tukom a tým, ako telo dokáže rozlíšiť medzi rôznymi mastnými kyselinami?

Tuk je dôležitým zdrojom energie, ale v tele má ďalšie funkcie. Napríklad ovplyvňuje tvorbu proteínov z génov.  Keď jeme rastlinný margarín alebo mastné ryby obsahujúce veľa polynenasýtených tukov, tieto mastné kyseliny z čriev sa dostávajú do krvi a potom sa prenášajú do rôznych buniek tela. V bunkách tieto polynenasýtené mastné kyseliny posilnia určité gény.

Potom sa vytvárajú proteíny, ktoré pomáhajú bunkám regulovať objem tukov a cholesterolu v krvi a bunkách. To je priaznivý faktor, pretože vysoké hladiny tukov a cholesterolu v krvi sa nakoniec stávajú významnými rizikovými faktormi pre výskyt kardiovaskulárnych ochorení.

Prejdite cez kľúčovú dierku

Nasýtené a polynenasýtené tuky sú mastné kyseliny s rovnakou chemickou štruktúrou, ale majú rôzne tvary. Zatiaľ čo nasýtené mastné kyseliny sú priame, forma polynenasýtených mastných kyselín má ohyb. Tento rozdiel je dôležitý pre schopnosť mastných kyselín ovplyvňovať tvorbu proteínov  z génov. Môžete to porovnať so zámkom, ktorý by mal byť otvorený: polynenasýtené mastné kyseliny prechádzajú do kľúčovej dierky a nasýtené tuky nie.

Preto keď konzumujeme nasýtené tuky, vytvárajú sa bielkoviny, ktoré priaznivo ovplyvňujú srdce a krvné cievy, ale nedôjde to, keď jedeme nasýtené tuky. Niektoré lieky, ktoré sa v súčasnosti používajú na liečbu cukrovky typu 2, fungujú na rovnakom princípe. Rozdiel je v dávke a čase, ktoré sú potrebné na dosiahnutie účinku. Zatiaľ čo lieky sa užívajú vo veľkých dávkach a poskytujú rýchly účinok, živiny sa odoberajú v malých dávkach, v tomto prípade je účinok menej. Mechanizmus a výsledok sú však rovnaké, takže to, čo jeme každý deň, bude mať významný vplyv na naše zdravie po mnohých rokoch v budúcnosti.

Živiny môžu obsahovať gény

Živiny môžu aktivovať gény a vytvárať proteíny. Ale môžu tiež ovplyvniť schopnosť aktivovať gény. Epigenetika skúma zmeny v DNA, ktoré nezahŕňajú zmenu genetického predpisu. Gény obsahujú informácie o vlastnostiach, ktoré môžu byť potenciálne v tele, a epigenetické mechanizmy kontrolujú, či sa vlastnosť prejaví alebo nie.

Niektoré gény sú “vypnuté”, nikdy sa neprejavujú, aj keď sme vystavení environmentálnym faktorom, ktoré ich môžu aktivovať. Aj keď máme kľúč, zámok je zapečatený. Viaceré environmentálne faktory, vrátane živín, môžu “obsahovať gény” a sprístupniť ich na produkciu bielkovín. To je dôležité pre tvorbu špecifických proteínov a špecifických ochorení, ktoré získame.

Jednotlivé jedlá

Potraviny ovplyvňujú, ako sa naše gény prejavujú, ale aké gény máme, je tiež dôležité pre zdravie. DNA u 99,9% u všetkých ľudí je rovnaká, ale 0,1% – je iná. Táto genetická variácia je rozhodujúca pre poskytovanie biologickej diverzity, mení nás na jedinečných jedincov s rôznymi vlastnosťami, rôznymi vzhľadmi a rizikom rôznych chorôb. Keďže sme všetci trochu odlišní, jedlo, ktoré jeme, môže spôsobiť rôzne účinky pre každého človeka. To je dobre známe v medicíne, kde rôzne lieky na pacientoch majú trochu odlišný vplyv. Okrem našich génoch, naše zdravie je ovplyvnená takými vonkajšími faktormi, ako je fyzická aktivita, hmotnosť, fajčenie, hladiny cukru v krvi, črevných baktérií, ktoré majú vplyv na riziko vzniku konkrétneho ochorenia u jedinca.

Individuálna diéta

Čím viac vieme o tom, ako tieto rôzne faktory ovplyvňujú naše zdravie, tým lepšie môžeme vytvoriť vlastné modely dodávky vhodné pre rôzne jednotlivcov a skupiny jednotlivcov, a tým zlepšiť ich zdravotný stav. Toto sa nazýva osobná výživa.

Vedieť, ako strava ovplyvňuje gény, môžeme vysvetliť, prečo niektoré živiny, ako polynenasýtených tukov sú dobré pre zdravie a môžu znížiť riziko ochorenia. Takže môžeme zabrániť rozvoju kardiovaskulárnych ochorení tým, že konzumujeme rastlinný margarín a mastné ryby, a nie maslo a mäso.