Kašmír je v stave blízkom vojnovému konfliktu

Indická vláda sa rozhodla zrušiť autonómiu Džammú a Kašmíru, prevažne moslimského štátu.  Informuje o tom BBC. Spory medzi Indiou a Pakistanom  spôsobili dve vojny a jeden vážny konflikt medzi oboma štátmi.

Región sa obáva, že tento krok opäť výrazne zhorší situáciu. Na foto jedna z obetí prestrelky na hranici Indie a Pakistanu. Foto The Hindustan Times.V druhej polovici minulého storočia boli obdobia, keď správy z horského Kašmíru neopustili titulné strany svetovej tlače. Tento región bol príčinou troch zo štyroch veľkých ozbrojených konfliktov medzi Indiou a Pakistanom v rokoch 1947, 1965 a 1999 a od roku 1999 sú obe krajiny jadrovými mocnosťami.

V ostatnom čase bola situácia v Kašmíre a jeho okolí bola ďaleká od mieru a pokoja.

Led Zeppelin – Kashmir (Live at Knebworth 1979) (Official Video).

Džammú a Kašmír je najsevernejší indický štát. Územie je vo väčšej časti situované v Himalájach. Džammú a Kašmír zdieľa spoločné hranice so štátmi Himáčalpradéš a Pandžáb na juhu a medzinárodné hranice s Čínou na severe a východe a s pakinstanskymi územiami Ázád Kašmír a Gilgit Baltistán na západe a severozápade.

V minulosti bolo toto územie súčasťou historického štátu Džammú a Kašmír, preto si dnes na túto časť nárokuje Čína, India aj Pakistan. Džammú a Kašmír je v Pakistane označovaný ako Indiou okupovaný Kašmír.

Džammú a Kašmír sa skladá z troch častí: Džammú, Kašmírska kotlina a Ladákh. V Džammú sa nachádza veľké množstvo svätýň, do ktorých putujú hinduisti a moslimovia. Kašmírska kotlina je tvorená hornatou krajinou rovnako ako Ladákh, nazývaný „malý Tibet“ pre svoju budhistickú kultúru.

Čo sa stalo? Indická vládnuca nacionalistická strana Bharatiya Janata Parti (BJP, Indická ľudová strana) v pondelok  5. augusta 2019 predstavila návrh prezidentského dekrétu, ktorým sa ruší článok 370 ústavy, podľa ktorého má status Džammú a Kašmír – jediný prevažne moslimský štát v Indii – osobitné postavenie.

 

Mapa rozdeleného Kašmíru. Zdroj: Wikipedia.

Podľa tohto článku sú štátne orgány štátu Ďzammú a Kašmír zodpovedné za väčšinu najdôležitejších otázok domácej politiky, zatiaľ čo ústredným orgánom v Dillí zostáva iba zahraničná politika a obrana.

BJP tak plní svoj sľub kampane. Strana zvíťazila v parlamentných voľbách v apríli až máji tohto roku zvrátením lavíny. BJP vysvetľuje tento krok svojou túžbou plne integrovať Jammu a Kašmír.

Okrem podpisu prezidenta si zrušenie ústavného článku vyžaduje súhlas štátnej vlády, ale od minulého leta, keď ten istý BJP opustil koalíciu s Moslimskou ľudovou demokratickou stranou, neexistuje žiadna vláda v Džammú a Kašmíre a štát je v podstate riadený priamo z Dillí prostredníctvom guvernéra.