A. Navaľného zatkli na letisku Šeremetevo

MOSKVA – Alexeja Navaľného po návrate do Ruskej federácie zatkli počas kontroly pasu v letisku Šeremetevo. Oznámila to jeho tlačová tajomníčka Kira Jarmyš.

Federálny úrad pre výkon trestu predtým oznámil tento zámer s odvolaním sa na skutočnosť, že Navaľnyj „systematicky a opakovane porušoval podmienky skúšobnej doby v prípade Yves Rocher. Večer 17. januára federálna služba pre výkon trestu oznámila, že do rozhodnutia súdu (má sa konať 29. januára 2021) bude Navaľnyj vo väzbe.

Organizácia Amnesty International vyhlásila, že Alexej Navaľnyj je väzňom svedomia.

Ruské úrady musia okamžite a bezpodmienečne prepustiť významné kritika Kremľa Alexeja Navaľného, ​​ktorý bol zadržaný niekoľko minút po jeho prílete na moskovské letisko Šeremetevo z Berlína, uviedla Amnesty International.

Alexej Navaľnyj je zakladateľom Nadácie pre boj s korupciou. Podľa zákonov platných v Ruskej federácii je vyhlásený za zahraničného agenta. Daňové úrady tvrdia, že porušil zákon tým, že peniaze získané Nadáciou pre boj  s korupciou použil na osobné účely.

Existujú podozrenia, že Alexej Navaľnyj bol otrávený. Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin minulý rok povedal, že “ak by chceli, tak by to do konca dorobili…”

Ruský denník Republic predpokladá, že Alexej Navaľnyj sa stane “predmetom” politického obchodu Ruskej federácie so Západom.

Minister zahraničných vecí Michael Pompeo k zatknutiu Alexeja Navaľného zverenil stanovisko, ktoré zverejnil reportér časopisu Forbes Andrew Solender. 

Fotografia: Alexej Navaľnyj na letisku Šeremetevo pred zatknutí. Autorka fotografie: Kira Jarmyš.