USA: poradcovia Joe Bidena rokujú s Iránom

TEL AVIV – V mene zvoleného prezidenta Joe Bidena začali jeho poradcovia dialóg s Teheránom o obnovení jadrovej dohody. Informovali o tom izraelské a svetové médiá. 

Izrael chce rozšíriť dohody na obmedzenie podpory terorizmu a vývoja balistických rakiet. Poradcovia zvoleného amerického prezidenta Joea Bidena začali rokovania s Iránom o obnovení jadrovej dohody. Tvrdí to televízna stanica Izrail 21. Podľa kanála americkí predstavitelia niekoľko dní pred Bidenovou inauguráciou sprostredkovali Izraelu informácie o obnovenom dialógu s Teheránom o obmedzeniach vývoja jadrových zbraní. Jeruzalem má v úmysle pokračovať v rozširovaní jadrovej dohody: chce do nej zahrnúť obmedzenia iránskeho programu balistických rakiet, ako aj podporu Teheránu pre teroristické aktivity.

USA v roku 2018 odstúpili od Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) z roku 2015, z ktorého vyplývajú obmedzenia výroby iránskeho obohateného uránu. Potom dohoda skutočne zanikla. Koncom novembra bol v provincii Mazandaran na severe Iránu zabitý „otec jadrového programu“ Iránu, vedec Mohsen Fakhrizadeh.

Na jeho auto strieľali zo zbraní veľkého kalibru, ktoré sa ovládali na diaľku. Teherán je presvedčený, že Izrael sa podieľal na smrti jadrového inžiniera. Potom v januári 2021 Irán zahájil výrobu uránu obohateného na 20% v jadrovom zariadení vo Fordowe. Americké ministerstvo zahraničia to označilo za „pokus o nukleárne vydieranie“ a vyjadrilo presvedčenie, že jadrový program Teheránu nakoniec zlyhá.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.