Kombinované financovanie umožňuje kvalitu
BRATISLAVA – Na Slovensku existuje verejnoprávne televízne vysielanie vo forme jedného predmetu Rádio a televízia Slovenska. Riaditeľov volí parlament – Národná rada Slovenskej republiky. Na voľby je potrebných viac ako 50 percent zo 150 poslancov. Rada pre rozhlasové a televízne vysielanie je správny orgán, ktorý na požiadanie vykonáva štátnu reguláciu v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania, prenosu a poskytovania audiovizuálnych mediálnych služieb. Za porušenie zákonov a etiky môže byť potrestaný pokutou.
Rada Českej televízie podlieha zákonu o Českej televízii a je vykonávateľom práva verejnosti na kontrolu činnosti Českej televízie. Rada CT sa skladá z pätnástich členov, ktorých volí a odvoláva Poslanecká snemovňa takým spôsobom, aby zastupovali dôležité regionálne, politické, sociálne a kultúrne názory. Zvolí si riaditeľa.
Poľská televízia, akciová spoločnosť s úplným menom, poľská televízia je štátna spoločnosť. Na jeho čele je rada a dozorná rada, ktorá je menovaná Národnou radou pre rozhlasové a televízne vysielanie, z ktorých 2 členov vymenúva Sejm, 1 senát a 2 predseda, najvyšším úradníkom je predseda poľskej televíznej rady.
Na konci roka 2010 bola poľská televízia kritizovaná za to, že bola príliš zaujatá voči vládnucej strane Law and Justice Party (PiS). V roku 2018 The Economist poznamenal: „Anchors [TVP] … chváli PiS, dôsledne kritizuje kryptomunistických zradcov a kritizuje ich kritikov. Reportéri Reportéri bez hraníc vo svojom hodnotení slobody tlače v Poľsku v roku 2019 napísali, že „mnohí obviňujú štát z vlastnej televíznej spoločnosti za„ nenávistnú propagandu “za vraždu gdanského starostu Pavla Adamoviča v januári 2019.
Magyar Televízió (Maďarská televízia) alebo MTV je celonárodná organizácia verejnoprávneho vysielania v Maďarsku. Spoločnosť MTV je spravovaná a financovaná hlavne z fondu Media Services and Asset Management Fund. Táto vládna organizácia bola založená v roku 2011 a prevádzkuje tiež verejnoprávnych vysielateľov Magyar Rádió a Duna Televízió, ako aj maďarskú spravodajskú agentúru Magyar Távirati Iroda. 1. júla 2015 sa Magyar Televízió, ako aj ďalšie tri organizácie verejnoprávnych médií spravované MTVA zlúčili do jednej organizácie s názvom Duna Media Service. Všetky televízne organizácie majú priamy alebo nepriamy vplyv na ich politiku.
Financovanie verejnej televízie v krajinách Vishkgradu je založené na jednoduchom princípe. Každý občan platí koncesiu. Ide o paušálny poplatok za používanie televízie alebo rádia. Časť rozpočtu sa navyše platí priamo z rozpočtu. Rozpočtové účty sú podporované dohodou spoločnosti alebo televíznej spoločnosti o poskytovaní služieb vo verejnom záujme. Na základe toho sa vytvárajú programy v oblasti kultúry, dispozície atď.
Keďže dohody o prevode v záujme rutinného záujmu uzatvárajú predstavitelia koalícií, obávajú sa podporovať prevody v záujme ich politickej výhody. V krajinách ako Maďarsko, Česká republika, Poľsko a Slovensko neexistuje televízia a rozhlas nezávislý od politikov. Najlepší stav v Českej republike, ktorý sa odcudzuje priamemu politickému vplyvu, však v týchto krajinách môže rozhlas a televízia vďaka kombinovanému financovaniu propagovať vysokokvalitné materiály.