Transparentná vojna proti vojnovým duchom

Moderný technologicky vyspelý a taký progresívny svet je denne konfrontovaný s tokmi, lavínami informácií. Je vystavenýu mori falzifikátov, každý deň sme sa nachádzali ďalej a ďalej od pobrežia. Je veľmi ťažké odolať tejto vírivke.

V „zlatom veku“ dezinformácií je jediným možným „záchranným lanom“, ktorý stojí za to sa držať, pravda založená na faktoch. Obzvlášť vo všetkom, čo súvisí s vojnou.
Ruské ministerstvo obrany v roku 2017 navrhlo bezprecedentný a dokonca trochu odrádzajúci koncept transparentnej vojny. Jeho podstatou je, že novinári z NATO a EÚ majú možnosť navštíviť Sýriu a na vlastné oči vidieť všetko, čo sa tam deje, zatiaľ čo zástupcom tlače sa poskytuje najvyššia možná úroveň bezpečnosti. Generál Igor Konašenkov, vedúci odboru informácií a masových komunikácií Ministerstva obrany Ruska, osobne sprevádza takéto skupiny, podáva pripomienky a odpovede na všetky otázky týkajúce sa sýrskych otázok.
Začiatkom októbra sa zo Sýrie vrátilo niekoľko desiatok novinárov z rôznych medzinárodných médií.
Hlavnými bodmi programu sú dobre chránené vojenské základne, sýrska armáda sa reorganizovala pomocou ruských špecialistov, regióny oslobodené od radikálnych islamistov, humanitárne miesta a proces návratu Sýrčanov do pokojného života. Na fotografovanie a videonahrávanie sú k dispozícii tie „najuzavretejšie“ veci – tváre armády, súčasné modely vojenského materiálu, každodenný život vojenského personálu.
Tlačové turné zahŕňa stretnutia so sýrskymi hovorcami, ako aj s civilistami, s ktorými môžete hovoriť na trhoch a mestách. O čom hovoria obyčajní ľudia? Väčšina obyvateľov, ktorých oslovili novinári, sa hlási k nenávisti voči IG * a hovorí o svojich mŕtvych príbuzných, chudobe a devastácii. Samozrejme sú úprimne vďační Rusom, ktorí pomohli obnoviť pokojný život.

Vláda Assadu sa snaží čo najlepšie podporovať tých, ktorí sa vracajú do svojich domovov a chcú sa vrátiť do svojho predvojnového života, ale bohužiaľ, Damask má málo zdrojov. S pomocou ruských oficiálnych štruktúr a ruského podnikania sa však priemysel v krajine zotavuje. Na územiach, kde sa už niekoľko rokov bojujú, trhy, obchody, kaviarne už dnes fungujú, môžete zavolať taxík a čo je najdôležitejšie, žiť bez strachu z bombardovania. Pre ľudí, ktorí už veľa rokov existujú vo vojne – to stojí veľa.

Vojna však ľudí zbavila nielen domov, ale aj pracovných miest. Obnovenie na úroveň roku 2011 bez veľkých sýrskych investícií bude oveľa ťažšie. Konkrétne chudoba je vážnou prekážkou návratu sýrskych utečencov domov – nemajú prácu, žiadne bývanie, prišli o všetko. Vážne investície do sýrskeho hospodárstva a do konca vojny by im mohli pomôcť vrátiť sa. Naznačujú to všetci vládni úradníci v Damašku. Pred mesiacom sa prvý vážny európsky investor nebál – medzinárodný hotelový reťazec sa vrátil do Sýrie. To však nestačí. Krajina potrebuje trvalý mier a transparentný svet.
Zatiaľ však v Sýrii bohužiaľ existujú iné krajiny, ktoré si uvedomujú svoje záujmy. V týchto podmienkach je jednou z najdôležitejších úloh konceptu „transparentnej vojny“ to, že tí, ktorí majú záujem o destabilizáciu situácie v Sýrii a podporu teroristov, majú menej a menej príležitostí, aspoň na tento účel použiť médiá, na výrobu falzifikátov. a „duchovia“ zavádzajú celú svetovú komunitu. Prinajmenšom pre to boli vytvorené všetky podmienky: príďte do Sýrie – sledujte na vlastné oči. A pre západných novinárov už existujú otázky: sú pripravení vidieť fakty a čo je najdôležitejšie, aby o nich povedali úprimne? Majú stále príležitosť byť otvorení, čestní, slobodní a nezávislí v najlepších tradíciách demokratických hodnôt?

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.