Štyri lode pre finále plynovodu Nord Stream-2

MOSKVA – V Ruskej federácii akciová spoločnsť Mežregiontruboprovodstroj (MRTS) je schopná dokončiť plnovod Nord Stream 2, ktorého rúry vedú z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora. USA uvalili na zahraničné firmy, ktoré kládli rúry embargo.

Rusko môže dokončiť výstavbu Nord Stream-2 bez účasti zahraničných dodávateľov v priebehu niekoľkých mesiacov, uviedli ruské agentúry s odkazom na ruského ministra energetiky Alexandra Novaka.

Ako napísala agentúra Interfax  je to loď MRTS Defender, ktorá pracovala na morskom úseku plynovodu Bovankovo – Uchta. Tento plynovod vedie z poloostrova Jamal z Bovankovského náleziska plynu do mesta Uchta, ktoré je na pevnine.  Plynovod vedie cez Baradajacký záliv vedľa poloostrova. Defender nemá vlastnosti, ktoré sí vyžaduje dánske povolenie na činnosť lode v mori. Tieto vlastnosti má loď Akademik Čerskij, ktorá je však na ďalekom východe v prístave Nachodka a jej presun do Baltického mora potrvá dva mesiace.

Ako napísal denník Moskovskij Komsomoľec, existujú ešte dve lode.  Sú to špeciálne lode Seahorse, plaviaca sa pod vlajkou Holandska a Rockpiper, registrovaná  pod vlajkou Cypru. Teraz sa Seahorse nachádza neďaleko Rotterdamu a Rockpiper sa nachádza vo Fínskom zálive, píše Moskovskij Komsomoľec.

„Doteraz bolo položených viac ako 2 300 km plynovodu Nord Stream-2 (z približne 2 400 km). V záujme energetickej bezpečnosti, prijateľných cien plynu pre európskych spotrebiteľov a hospodárskej konkurencieschopnosti EÚ, ako aj záväzkov v oblasti ochrany klímy, Nord Stream 2 AG a spoločnosti podporujúce projekt naďalej pracujú na skorom uvedení plynovodu do prevádzky, “uviedol oficiálny predstaviteľ plynovodu Muller 23. decembra 2019.

Senát Kongresu USA predtým schválil návrh zákona o rozpočte na obranu na fiškálny rok 2020, ktorý ukladá administratíve povinnosť uvaliť sankcie na ruské plynovody Nord Stream-2 a Turkish Stream. Turkish Stream je dokončený. Posledné zváranie rúr, ktoré Turkish Stream spájajú s plynovodom Balkan Stream bolo novembra 2019.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.