Deň tlače, rozhlasu a televízie, alebo deň trtu

Dnes si pripomíname vznik denníka Rudé Právo, orgánu Ústredného výboru Komunistickej strany Československa. Tento deň sa oslavoval ako Deň tlače rozhlasu a televízie (TRT). V redakciách bol označovaný spolvým spojením Deň trtu.

Rudé právo bolo denníkom a ústredným tlačovým orgánom Komunistickej strany Československa (KSČ). Noviny vychádzali aj počas druhej svetovej vojny v ilegalite. Po roku 1960 vychádza Rudé právo aj v slovenských mutáciách, okrem ďalších slovenských komunistických novín Pravda.

Po nežnej revolúcii v roku 1989 sa časť redakcie odhlásila od KSČ a začala Rudé právo vydávať sama, neskôr dielo premenovalo na Právo.  Za nástupcu Rudého práva  sa považujú Haló noviny. Je názov je odvodený od pôvodnej prílohy Rudého práva, ktorý je úzko spojený s KSČM.

Denník Rudé právo vznikol roku 1920, keď došlo k rozkolu medzi českými sociálnymi demokratmi komunistami, keď faktický majiteľ socialistických novín Právo lidu Antonín Němec zabránil publikovanie názorov šmeralovského krídla. Prvé číslo červeného práva vyšlo 21. septembra 1920. Rudé právo v úvode a v tiráži uvádzalo vedľa čisla ročníka červeného práva aj číslo ročníka Práva lidu, čím vyjadrovalo, že sa považuje za nástupcu oboch periodík. Právo lidu bolo po roku 1948 zlúčené s Rudým právom. V období 1948-1989 boloRudé právo denníkom s najvyšším nákladom presahujúcom 2.170.000 výtlačkov a zohrávalo kľúčovú úlohu v ideologickej propagande. Posledným komunistickým šéfredaktorom Rudého práva was Zdeněk Hoření, jeho zástupcom Potom Zdeněk Porybný, which predtým pôsobil Ako spravodajca redakcie vo Washingtone. Porybný Hořeního vo funkcii nahradil krátko PO nežnej revolúcii na jeseň 1989 Súčasné prevzal aj vedenie vydavateľstvo Rudé právo, neskôr vydavateľstvo Florenc. V septembri 1990 Potom založil akciovú spoločnosť Borgis obsadením akcií ponúkol členom vtedajšej redakcie červeného práva. Vďaka svojej trojjedinej úlohe riaditeľa vydavateľstva Florenc, šéfredaktora Rusého práva a aj  predsedu predstavenstva a. s. Od 1. januára 1991 vydávava Rudé právo sám. Ako súkromný vydavateľ. Podtitul “Denník KSČ” nahradil všeobecnejším “levicový list”.