Novya gazeta obnovila činnosť, útok na Muratova

MOSKVA – Vznikol projekt Novaya gazeta Evropa. Je to samostatná právnická osoba, ktorá sa bude podieľať na projekte vydávania denníka Novaya gazeta v ruskom jazyku. Oznámilo to dnes vedenie média. Denník je prístupný v socciálnej sieti Telegram.

Novinári Novej Gazety, prinútení opustiť Rusko, spúšťajú nezávislý európsky projekt – Novaja Gazeta. Európa“. Uvádza sa to v oficiálnom stanovisku redakcie.

Autori zdôraznili, že nejde o pobočku Novaya Gazeta, ale o nezávislý projekt, a to právne aj fakticky. „Novaya gazeta Európa“ bude svetu rozprávať o dianí v Rusku a vo svete vo viacerých jazykoch.

Šéfredaktorom projektu sa stal novinár Kirill Martynov. Okrem budúcej stránky novayagazeta.eu budú materiály zverejnené na Telegrame, YouTube a Twitteri publikácie.

Na šéfredaktora denníka Dmitrija Muratova dnes vo vlaku napadol neznámy muž. „V kupé ma obliali olejovou farbou s acetónom. Oči strašne pália. Vlak Moskva-Samara. Olejový zápach po celom aute. Odchod už mešká 30 minút. Skúsim sa umyť. Kričal: „Muratov, tu máš za  našich chlapcov,“ povedal šéfredaktor Novej Gazety.

Dmitrij Muratov je nositeľom Nobelovej ceny za mier. Na začiatku vojenskej operácie Ruskej federácie vyhlásil.

“Naša krajina na príkaz prezidenta Putina začala vojnu s Ukrajinou. A nie je nikto, kto by zastavil vojnu. Preto spolu so smútkom zažívame aj my hanbu.

V rukách vrchného veliteľa, ako kľúčenka od drahého auta, otáča „jadrovým gombíkom“. Ďalším krokom je jadrová salva? Slová Vladimíra Putina o zbrani odvety si neviem vyložiť inak.”

Novaja Gazeta vznikla tak, že skupina 46 redaktorov v roku 1993 odišla z denníka Komsomolskaja pravda, z ktorého sa stali populárne noviny pre široké masy, a založila si vlastný denník. Redakcia sídli v Moskve. Novaja gazeta začala vychádzať 1. apríla 1993 a okrem internetového webu vychádza aj v tlačenej podobe trikrát týždenne v náklade zhruba 200 tisíc výtlačkov. Noviny vychádzajú v desiatich veľkých ruských mestách a okrem toho majú tri zahraničné vydania, v Izraeli, Nemecku a Kazachstane. Jeho šéfredaktorom bol do roku 2017 Dmitrij Andrejevič Muratov (po rusky Дмитрий Андреевич Муратов), ktorý aj naďalej zostáva vo vedení redakcie. O poslednom roku jeho šéfredaktorovania vznikol dokumentárny film Novaja, ktorý bol roku 2019 uvedený na festivale Jeden svět. V roku 2021 bola Muratovi spolu s filipínskou novinárkou Máriou Ressa udelená Nobelova cena za mier.

Nezávislosť novín zaisťuje výhradné financovanie zo súkromných zdrojov. Významný spoluvlastnícky podiel v nich majú Michail Gorbačov (10 %) a Alexander Lebedev (14 %), zvyšok akcií patrí členom redakcie. Gorbačov pre rozvoj novín využil časť finančnej odmeny spojenej s Nobelovou cenou za mier. Kúpil redakcii osobné počítače.