Irán, Rusko a Turecko proti Islamskému štátu

V čase, keď armáda fáza sýrskeho konfliktu sa blíži finále, vodca Ruska, Turecka a Iránu sa stretli v Teheráne dňa 9. septembra, a potvrdilo v spoločnom vyhlásení, že politické riešenie sýrskeho konfliktu vyžaduje univerzálne, slobodné a spravodlivé voľby za účasti všetkých oprávnených voličov Sýrčania pod príslušného dohľadu OSN. Oni znova potvrdila svoje odhodlanie pracovať pre elimináciu islamského štátu, Frontu an-Nusrat, Al-Kájda a príbuzných skupinín v Sýrii.

Keď v roku 2011 začala občianska vojna v Sýrii, vedenej USA bloku a jeho regionálnych spojencov, vrátane Saudskej Arábie, majú smerovať svoje zdroje, aby sa odstránili sýrskeho prezidenta Bašára Asada. V dôsledku spolupráce medzi Iránom a Ruskom zameranej na podporu vlády Assad však nedosiahli svoje ciele. Spájajúcej toto spojenectvo Turecka, ktorý spočiatku oponoval vládu Asadom dalo ešte jasné, že prezident Asad získal šesťročný vojnu a zostať pri moci. Ak bude úspech, trojstranná spolupráca môže zohrať významnejšiu úlohu pri riešení ďalších kríz v regióne.

Rusko-iránske vzťahy neboli vždy blízko. V skutočnosti, niektoré z najdôležitejších období v súčasnej iránskej histórii boli spôsobené rusko-iránska vojna, po ktorej Irán bol nútený podpísať ponižujúce zmluvu Turkamanchay a Gulistan. Po druhej svetovej vojne, sovietske vojská odmietla opustiť územie Iránu a začal podporovať separatistické skupiny v Azerbajdžane.

Na rozdiel od Ruska začali vzťahy Iránu so Spojenými štátmi veľmi priateľské a Američania boli vnímané ako dobročinná moc. Vzťahy začali zhoršovať už pred viac než šiestimi desaťročiami, kedy organizovaný Spojenými štátmi a Británia prevrat vyhnal demokraticky zvolenú zvolený predseda vlády Iránu, Mohammad Mossadegh. Po islamskej revolúcii v roku 1979, Spojené štáty podporili Saddáma Husajna inváziu do Iránu a jeho použitia chemických zbraní proti iránskym jednotkám.

Od islamskej revolúcie v roku 1979 je základ iránskej zahraničnej politiky “ani východom, ani západom”. To znamená, že Irán bude presadzovať nezávislú zahraničnú politiku. Avšak nepriateľská americká politika vytvorila atmosféru hlbokej nedôvery vo vzťahoch a tlačila Irán ďalej na východ. Nedávno najvyšší vodca Ayatollah Chamenei oznámil, že urobil chybu tým, že povolil jadrové rokovania so Spojenými štátmi. Jeho zahraničnopolitický poradca Alí Akbar Velayati tiež Nazal Trump “nespoľahlivé”, a Putin – “logická a statočný”

Iránska nedôvera voči USA nie je nerozumná. Asi štyridsaťpäť amerických vojenských základní so 130 000 vojakmi rozmiestnených pri hraniciach s Iránom. Okrem toho, v priebehu posledných 40 rokov, Spojené štáty tvrdili, pre zmenu režimu v Teheráne a vyjadril nespokojnosť s regionálnou úlohe Iránu v snahe zastaviť jeho ekonomický pokrok tým, že prijala a uplatňovanie hospodárskych sankcií.

Medzitým Rusko, Čína a India nemajú nepriateľskú vojenskú prítomnosť v regióne. Tieto krajiny považujú Irán za politického, hospodárskeho a bezpečného partnera. Uvedomujú si, že Irán zohráva dôležitú úlohu v boji proti teroristom a sú proti politickému režimu režimu režimu USA.

Vzťahy Iránu s Čínou a Indiou, dve hlavné východné mocnosti, majú historické korene založené na vzájomnom rešpekte a priateľstve. Orgány východného bloku udržiavať vyvážené vzťahy s Iránom a jej regionálnymi súperovi, najmä s Izraelom, Saudskú Arábiu a Spojených arabských emirátoch, zatiaľ čo Spojené štáty len v interakcii s regionálnymi nepriatelia Iránu.

Spoločné komplexný akčný plán (Joint Komplexný akčný plán – JCPOA), všeobecne známy ako “jadrovej dohody Iránu” by mohla priniesť pozitívnu zmenu po 40 rokoch nepriateľských vzťahov so Západom. Toto bol prvýkrát, čo USA a Irán oficiálne prerokovali na najvyššej diplomatickej úrovni.

V priebehu posledných troch rokov Irán plne implementoval túto dohodu. Táto zmluva prezentované ako najkomplexnejšie dokument o nešírení jadrových zbraní, by mohol slúžiť ako príležitosť pre ďalšiu diskusiu riešiť ďalšie regionálne otázky. V roku 2015, ajatolláh Chameneí povedal: “Ak jadrové rozhovory skončia bez” dvojznačnosti “budú” fungovať.

V tomto štádiu budú zohrávať kľúčovú úlohu dva prvky v budúcich vzťahoch Iránu so západnými a východnými blokmi.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.