Andy Marshall, prezývaný Yoda z Pantagonu zomrel

Bývalý šéf vedúceho analytického oddelenia Pentagonu pre identifikáciu potenciálnych hrozieb, Andrew Marshall, zomrel vo veku 97 rokov. Kongresman Mark Thornberry to oznámil počas vypočutia v Snemovni reprezentantov USA.

“Myslím, že na svete je len málo ľudí, ktorí by mali taký silný vplyv na to, ako budujeme našu obranu a národnú bezpečnosť, ako je pán Andrew Marshall,” povedal kongresman.

Marshall bol idolom neokonzervatívcov – predstaviteľov vplyvných trendov v americkom politickom myslení, ktorí vo svojich predstavách o zahraničnej politike USA vychádzajú z koncepcie globálneho amerického vedenia a obhajujú aktívne a dokonca agresívne presadzovanie demokratických ideálov mimo Spojených štátov.

Ako uviedla zahraničná politika, takí prominentní neokonzervatívci ako Donald Rumsfeld, Robert Gates a Dick Cheney sa v priebehu rokov obrátili na Marshalla. Všetky z nich v rôznych rokoch obsadili kľúčové miesta v správe Spojených štátov.

Analytické centrum Pentagonu – Office of Net Assessmen – je zodpovedné za identifikáciu potenciálnych hrozieb pre národnú bezpečnosť USA. Marshall ho viedol viac ako 40 rokov. Počas tejto doby viedol výskum zameraný na identifikáciu potenciálnych budúcich hrozieb, modelovanie možných scenárov, organizované vojnové hry a vydávanie oficiálnych záverov na žiadosť Pentagonu.

Marshall začal svoju národnú bezpečnostnú kariéru v roku 1949 v think-tanku Rand Corporation, kde on a jeho kolegovia vyvinuli americkú stratégiu počas studenej vojny.

Neskôr, Henry Kissinger, ktorý bol v tom čase asistentom prezidenta Richarda Nixona o národnej bezpečnosti, presvedčil Marshalla, aby sa presťahoval z Kalifornie, kde sa nachádza sídlo Rand Corporation, do Washingtonu.

V hlavnom meste, Marshall začal s hodnotením vojenského potenciálu ZSSR. V roku 1973 prišiel pracovať do Pentagonu, kde viedol novovytvorené analytické centrum.

V Pentagone pracoval 42 rokov. Do začiatku tisícročia, Marshall, ktorý bol už viac ako 80, dostal jemnú prezývku Majster Yoda – analogicky s múdrym mentorom Yoda v Star Wars, napísal časopis Foreihn Poliucy.

Marshall opustil kanceláriu v roku 2015, keď mal 93 rokov.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.