Johnson & Johnson zaplatí pokutu 387 mil. USD

Americká spoločnosť Johnson & Johnson sa dohodla, že zaplatí kompenzáciu v miliónoch dolárov. Analytici povedali, ako táto správa ovplyvní ceny akcií.

Farmaceutické spoločnosti Bayer a Johnson & Johnson zaplatia 387,5 mil. USD ako vyrovnanie nárokov voči 25 000 zákazníkov. Týkajú lieku Xarelto, ktorý spoločne vyvinuli tieto dve spoločnosti. Navrhovatelia tvrdia, že kupujúcich nevedeli správne upozorniť na vedľajšie účinky lieku. Môže spôsobiť nekontrolované krvácanie, ktoré môže viesť k vážnemu poškodeniu tela alebo smrti.

Správa spoločnosti Bayer zdôrazňuje, že výrobcovia liekov sú presvedčení, že pokuty sú neopodstatnené, ale súhlasia s dobrovoľným vyplatením náhrady.

Prvé súdne konanie spojené s liekom začalo pred piatimi rokmi. Počas tejto doby sa uskutočnilo šesť súdov, z ktorých všetky vyhrali Bayer a Johnson & Johnson.

Xarelto je liek na riedenie krvi. Xarelto pokračoval v predaji v Spojených štátoch aj po súdoch v  roku 2011. V roku 2018 bol tento liek jedným z najpredávanejších produktov spoločnosti Johnson & Johnson a priniesol spoločnosti 2,5 miliardy dolárov výnosov.

Správa spoločnosti Bayer zdôrazňuje, že výrobcovia liekov sú presvedčení, že kompenzácie sú neopodstatnené, ale súhlasia s dobrovoľným vyplatením náhrady.

Časopis Forbes tvrdí, že výška kompenzácie nie je pre farmaceutický priemysel neobvyklá. Ako príklad uvádza publikáciu prípadu nemeckej spoločnosti Boehringer Ingelheim. V roku 2014 musela zaplatiť 650 miliónov dolárov v štyroch tisícoch súdnych sporov podaných proti lieku Pradax.