Ukrajina potrebuje veľké radikálne zmeny

Od volieb prezidenta Ukrajiny, ktoré sa budú konať 31. marca, väčšina Ukrajincov očakáva zásadné zmeny. Podľa prieskumu sociologickej skupiny “Rating”, asi 70% respondentov sa domnieva, že krajina potrebuje radikálne zmeny. Celkom 80% respondentov si myslí, že súčasný prezident Ukrajiny Petro Porošenko neuspokojil očakávania a 81% opýtaných je nespokojných s prácou predsedu vlády, 90% Ukrajincov je nespokojných s prácou parlamentu.

Hlavní kandidáti na post sú známi,  ale intrigy bude s najväčšou pravdepodobnosťou bude trvať dovtedy, kým sa všetky hlasovacie lístky nepočítajú v druhom kole. Nedá sa očakávať víťazstvo žiadneho z kandidátov v prvom kole. Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky rôznych sociologických skupín, niektorí kandidáti  majú dosť blízke preferencie.

 

Volebná kampaň sa na Ukrajine spustená pred rokom, na jar roku 2018, keď niekoľko politikov verejne oznámilo svoje prezidentské ambície. V júli 2018, Julia Tymošenková, vodca strany Baťkivščina (Otčizna), oficiálne oznámila svoju účasť vo voľbách. V skutočnosti, celý rok 2018, to bola Julia Tymošenková, ktorú považovaali za hlavného favorita prezidentských pretekov. Bezpodmienečne viedla všetky hodnotenia všetkých sociologických spoločností, dokonca aj tých, ktorí boli k súčasnému prezidentovi „benevolentnejší“. V priebehu roku 2018 rástol rating Tymošenkovej a počas tejto doby mala rating takmer dvakrát vyšší ako jej konkurenti.

 

apríl 2018 jún 2018 august 2018 november 2018 január 2019 marec 2019
Jurij Bojko 9 10,5 8,9 9 10 8,4
Anatolij Gricenko 11 11,7 10,7 10 8,5 9,7
Vladimír Zelenskij 8 9,3 8 11 19 27,7
Oleg Ľjaško 8 8,6 8,5 8 7 5,3
Petro Porošenko 9 8,6 8,3 10 15,1 16,4
Júlia Tymošenko 14 16 17,7 21 18,2 16,6

Prameň: Rating (Ukrajina)

Volebná kampaň sa na Ukrajine spustila pred rokom, na jar roku 2018, keď niekoľko politikov verejne oznámilo svoje prezidentské ambície. V júli 2018, Julia Tymošenková, vodca strany Baťkivščina (Otčizna), oficiálne oznámila svoju účasť vo voľbách. V skutočnosti, celý rok 2018, to bola Julia Tymošenková, ktorú považovaali za hlavného favorita prezidentských pretekov. Bezpodmienečne viedla všetky hodnotenia všetkých sociologických spoločností, dokonca aj tých, ktorí boli k súčasnému prezidentovi „benevolentnejší“. V priebehu roku 2018 rástol rating Tymošenkovej a počas tejto doby mala rating takmer dvakrát vyšší ako jej konkurenti.

Ale na Silvestra sa stal „zázrak“. Na Ukrajine, rovnako ako v Rusku, sovietskou tradíciou zostalo, keď niekoľko minút pred polnocou Nového roka sa prezident krajiny objaví na všetkých televíznych kanáloch so svojom poslaním občanom. Na jednej populárnej na Ukrajine televíznej stanici l, “1 + 1”, vo vlastníctve oligarchu Igora Kolomojského, počas času prideleného na prejavu prezidenta Porošenka, Vladimir Zelenskij, slávny komik a showman, bol vo vysielaní s jeho príhovorom.  Zelenskij uviedol, že ohlasuje svoju kandidatúru na prezidenta Ukrajiny.

Táto príhoda bola začiatkom volebných preferencií Vladimíra Zelenského, Dostal sa na prvé miesto a doteraz zostal lídrom všetkých prieskumov za posledné dva mesiace. Voľby na Ukrajine sú vždy sprevádzané škandálmi. V roku 2014, aby sa mohli volieb zúčastniť prezidentských volieb Júlia Tymošenková a súčasný generálny prokurátor Jurij Lucenko. Verchovnaja  rada (parlament) Ukrajiny schválila osobitný zákon  aby sa anulovali tresty súdov, ktoré odsúdili Tymošenkovú a Lucenko za zneužitie moci a korupcie. Škandál začal a súčasná kampaň. Počas nominácie kandidátov bolo podaných 93 žiadostí, ale bolo zaregistrovaných len 44 uchádzačov.

Situácia s registráciou voličov sa ukázala byť škandalózna, ukázalo sa, že na Ukrajine je o 1 milión viac voličov ako v registri v roku 2014. Ako uviedol predseda verejnej organizácie, Výbor voličov Ukrajiny, Alexej Košeľ, je to prinajmenšom divné, vzhľadom na 3,5 milióna dospelých Ukrajincov, ktorí odišli za stálou prácu v zahraničí, 8 – 9 miliónov voličov pravidelne odchádza do Európy za „bezvízovým“ pobytom nehovoriac o mŕtvych v tomto období, rovnako ako aj obyvateľom Donbasu a Krymu, ktorí boli odrezaní od Ukrajiny.

Okrem toho, asi jeden milión Ukrajincov nebude môcť hlasovať, pretože nemajú pečiatku trvalého pobytu v cestovnom pase, bez ktorej občania nemajú povolené voľby. Hoci v registri voličov je asi 35 miliónov Ukrajincov, Alexej Košel odhaduje, že skutočný počet voličov nie je vyšší ako 30 miliónov.

Hlavné témy vo volebných programoch kandidátov sú približne rovnaké: smer v EÚ a NATO, vojna v Donbase, cena plynu a ďalších verejných služieb. Od roku 2014, životná úroveň Ukrajincov klesla veľmi dramaticky, podľa štátnej štatistickej služby Ukrajiny v roku 2018, príjem 14 miliónov Ukrajincov sa stal menši ako životné minimum (asi 105 eur mesačne), tak asi 34% obyvateľov žije pod hranicou chudoby. Preto by voliči chceli počuť z úst kandidátov reálne ekonomické programy, aby sa krajina z krízy – ekonomické, vojenské, politické.

Hlavní kandidáti budujú svoju volebnú kampaň viac na emocionálne slogany. Petro Porošenko využíva hlavne tému „Ruská agresia“ a výstavbu novej autokefálnej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Toto mu prinieslo určité zvýšenie ratingu kvôli radikálnym voličom, ale nedávny škandál s veľkými spreneverami v zásobovaní bojujúcej armády, ktorá sa týkala ľudí blízkych Porošenkovi, ho mohol stáť nielen rating, ale aj jeho slobodu.

V Verchovnej rade Júlia Tymošenková oznámila začiatok procesu obžaloby pre Poroshenko za korupciu a zradu. S cieľom znížiť verejný záujem na škandále Poroshenko, bolo rozhodnuté o opätovnom zavedení do parlamentu zákon o jazykoch, ktoré boli poslané skôr na revíziu, čo prakticky zakazuje používanie jazykov národnostných menšín v každodennom živote a vo vzdelávaní. Práve podľa tohto zákona Maďarsko reagovalo veľmi ostro a zablokovalo všetky iniciatívy Ukrajiny v NATO a Európskej komisii. Napriek všetkému, kandidát Poroshenko naďalej podporuje (medzi tými, ktorí sa už rozhodli a pôjdu na prieskumy verejnej mienky) 17% obyvateľov západnej Ukrajiny a 16% v centre krajiny.

 

 

Júlia Tymošenková počas kampane používa proeurópske slogany, ale sľubuje, že hneď druhý deň po tom, čo sa stane prezidentom, zníži cenu plynu. Pripomínajúc svoje predchádzajúce úspechy ako efektívneho premiéra, riskuje, že na Ukrajinu a škandál s plynovou zmluvou s Ruskom, keď cena plynu bola prudko zvýšená prvýkrát na nezávislej Ukrajine. Na druhý deň bola Julia Tymošenková opäť obvinená z nečistoty, teraz novinárov, ktorí zverejnili informácie o financovaní volebnej kampane vodcu „Batkivshchyna“. Novinári poskytli materiály, ktoré hovoria o presunoch veľkých finančných prostriedkov do volebného fondu prostredníctvom kandidátov a neexistujúcich firiem.

Vladimír Zelenský je aj naďalej virtuálnym lídrom volebnej kampane. S tlačou osobne nekomunikuje len prostredníctvom sociálnych sietí alebo videohovorov. Hlavný slogan jeho komikového kampane urobil frázu: “Nerobím si srandu!”. A Zelensky považuje hlavnú myšlienku svojho programu za riešenie všetkých dôležitých otázok pre krajinu v priebehu ľudových referend. Hlavná agitácia Zelenského sa odohráva v priebehu koncertných vystúpení jeho show “Kvartal 95” (obytná štvrť 95) v mestách Ukrajiny. Aj v marci bola  na televíznom kanálo „1 + 1“, repríza televízneho seriálu „Služobník ľudu“, v ktorom Zelenskij hrá jednoduchého učiteľa školy, ktorý nečakane vyhral voľby a stal sa prezidentom Ukrajiny. Vďaka tejto úlohe Zelenského ho Ukrajinci spájajú s pozitívnym hrdinom seriálu a vytváranie paralel vytvára dojem, že bude úprimným bojovníkom proti oligarchom a poslancom, ktorí krajinu plikajú. A samozrejme, najsilnejší dotaz ukrajinských voličov na nové tváre v politike pracuje v prospech Zelenského. Väčšina týchto voličov sú na juhu krajiny – 22% a napodiv, na západnej Ukrajine – 13%.

Do volieb zostalo niekoľko dní. Intenzita boja rastie a Ukrajina čaká na škandály, zjavenia a pravdepodobne ďalšie sklamanie. A hoci nikto nemôže povedať, kto sa dostane do druhého kola hlasovania, môžeme predpokladať, kto vyhrá v možných dvojiciach. Modelovanie druhého kola prinieslo nasledujúce výsledky: Julia Tymošenková vyhrá súčasného prezidenta Poroshenko (27% vs. 18%) a hlavného ukrajinského opozičného Yuriyho Boyka (28% oproti 18%), ale prehrá v dvojici s komikom Zelensky (24% oproti 29%). Zelensky tiež vyhral v pároch s Porošenko (34% oproti 20%) a Bojko (33% oproti 17%). Súčasný prezident Poroshenko-Boyko vedie s miernym rozdielom (23% oproti 21%).

 

(Michail Fedotov. Autor je doktorandom Paneurópskej vysokej školy).