Fabebook stúpil na hrdlo hydry nacionalizmu

Facebook Facebook oznámil zákaz publikácií, ktoré majú vzťah bielemu nacionalizmu a separatizmu. Toto opatrenie podporili orgány Nového Zélandu. Informuje o tom BBC.

Ako sa uvádza vo vyhlásení spoločnosti, pracovné miesta, ktoré pochválili nadradenosť bielej rasy, sú už dlho zakázané na sociálnej sieti, ale koncept bieleho nacionalizmu nebol do tohto termínu zahrnutý. Po troch mesiacoch konzultácií s odborníkmi sa manažment sociálnej siete rozhodol, že tieto koncepty sú neoddeliteľné.

„V budúcnosti nebudeme tolerovať prejavy podpory alebo pozitívne hodnotenia bieleho nacionalizmu a separatizmu. Zároveň budú ľudia schopní naďalej prejavovať hrdosť na svoje etnické dedičstvo,“ vysvetlila sociálna sieť.

Spoločnosť zavádza také opatrenia po tragédii na Novom Zélande, kde 15. marca 2019 ozbrojený muž zariadil streľbu v dvoch mešitách, v dôsledku čoho zomrelo 50 ľudí.

Polícia neskôr zatkla 28-ročného austrálskeho občana, ktorý krátko pred útokom uverejnil 37-stranový manifest “Veľká substitúcia”, kde rozvinul myšlienku “bielej genocídy”.

Útočník uskutočnil živé vysielanie útoku na Facebook. Video bolo zablokované, ale podarilo sa mu získať viac ako 4 tisíc zobrazení. Sociálna sieť uviedla, že počas 24 hodín bolo zablokovaných viac ako 1,2 milióna kópií videa.

Úrady Nového Zélandu schválili nový zákaz z Facebooku.

“Tieto kategórie (biely nacionalizmus a separatizmus) možno možno vždy zohľadňujú v pravidlách spoločenstva o podnecovaní nenávisti. Napriek tomu je to pozitívna vec, ktorá (sociálna sieť) objasnila po útoku v Christchurch,” uviedola premiérka Jacinda Ardern.

Sociálna sieť v januári zakázala cudzincom umiestňovať politickú reklamu v krajinách, kde by sa voľby mali konať v roku 2019. Ovplyvnili sa nové opatrenia, najmä Ukrajina, India, Nigéria a EÚ. Ako bolo vysvetlené v spoločnosti, toto bolo vykonané s cieľom “zabrániť zahraničnému vplyvu na voličov”.
V decembri minulého roka boli na sociálnej sieti zakázané sexuálne obrazy, sexuálne provokatívne heslá a všetky možné výzvy na sex, ako aj hľadanie partnerov pre sex. Facebook tieto pravidlá viazal na posilnenie boja proti sexuálnemu zneužívaniu, obchodovaniu s ľuďmi a obťažovaniu.
V januári 2018 Facebook zakázal akúkoľvek reklamu na kryptomeny, primárne umiestnenia tokenov (ICO) alebo digitálnych mien. Toto opatrenie v sociálnej sieti bolo motivované skutočnosťou, že takéto finančné produkty a služby „sú často spojené s klamlivými alebo klamlivými metódami propagácie“.