Finančné noviny s cenou Ministerstva zahraničných vecí Kazachstanu a Klubu šéfredaktorov v šiestej súťaži “Kazachstan očami zahraničných médií”

NUR SULTAN – Ministerstvo zahraničných vecí Kazachstanu a Kazašský klub šéfredaktorov vybrali päť víťazov šiestej medzinárodnej súťaže Kazachstan očami zahraničných médií venovanej 30. výročiu nezávislosti Kazašskej republiky.

Panel dostal 60 prihlášok z 36 krajín od autorov, ktorí za posledných dvanásť mesiacov publikovali relevantné materiály. Práce účastníkov súťaže sa zaoberali širokou škálou tém týkajúcich sa Kazachstanu, vrátane ekonomiky, politiky, medzinárodných vzťahov, kultúry, cestovného ruchu, zdravotníctva, športu, jadrového odzbrojenia, obnoviteľnej energie, dedičstva významného básnika Abaia Kunanbaiulyho a filozofa al Farabiho. Tieto kúsky sa objavili v novinách, časopisoch, online médiách, televíznych kanáloch, podcastoch a ďalších obľúbených platformách.

Aktívna účasť novinárov na súťaži podľa organizátorov odráža značný záujem zahraničných médií o Kazachstan.

Na základe výsledkov preskúmania prihlášok porota vybrala nasledujúcich víťazov.

Článok litovského novinára Nikolaja Žukova „V priebehu roka Kazachstan predviedol svoj vlastný model evolučnej postupnosti moci“ uverejnený v novinách Kauno Diena bol uznaný za najlepší článok spomedzi článkov SNŠ a pobaltských krajín.

Vladimír Bačišin, šéfredaktor slovenského média Finančné noviny, bol vybraný za autora najlepšieho dielu z Európy pre sériu článkov „Letom, zimou, svetom a Nursultan, on vie to“.

Video materiál a článok Tsolmona Bat-Erdeneho z Mongolska „Sused 37 km ďaleko s 37-ročným plánom“, ktorý umiestnil mongolský národný vysielateľ MNB, zvíťazil ako najlepšia práca spomedzi prihlášok predložených z ázijsko-tichomorských krajín.

Séria článkov pakistanského Mehmooda Ul Hassana Khana, ktorá sa zaoberá prebiehajúcimi politickými a ekonomickými reformami v Kazachstane a duševným dedičstvom Abaia Kunanbaiulyho a uverejnená v Islamabad Post a DNA News, bola uznaná ako najlepšia spomedzi prác predložených z Veľkého Blízkeho východu a Afriky. .

Ako najlepšie dielo z Ameriky bolo vybrané video „Kazachstan očami Kanaďanov“, ktoré televízna novinárka Inga Cernei-Kelner vyrobila v spolupráci s Kanadskými Spojenými spoločenstvami.

Ako už bolo uvedené, víťazi súťaže budú odmenení výletom do Kazachstanu, v rámci ktorého budú môcť navštíviť mestá Nur-Sultan, Almaty a Turkestan, oblasť Burabay a obdivovať prírodné a kultúrne pamiatky, krajinu stretnú sa s významnými novinármi, diplomatmi a inými verejnými činiteľmi.