Záujem o havarijné poistenie v pandémii vzrástol

BRATISLAVA – Napriek prechodu na prácu doma sa v koronakaranténe sa zvýšil počet poistiek automobilov.

Hoci koronakríza a s ňou spojené opatrenia zmenili v mnohom naše návyky, vrátane pracovného home office, záujem o havarijné poistenie vozidiel sa paradoxne v pandemickom období podľa odborníkov zvyšuje. „Naše skúsenosti hovoria, že rastie,“ súhlasí Pavol Michalec, odborný garant pre neživotné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom. Ide o jednu z najväčších nezávislých maklérskych spoločností na Slovensku. „Keď si porovnáme prvé polroky minulého a tohto roka, len v našej spoločnosti vidíme v havarijnom poistení zvýšený záujem klientov o tento produkt,“ hovorí. A to aj napriek tomu, že sa nejazdilo toľko, ako pred pandémiou. „Konkrétne nárasty sú v roku 2020 o 4 % oproti 1. polroku 2019 a v roku 2021 o 4,5 % oproti 1. polroku 2020,“ spresňuje Pavol Michalec.

Cena poistky rozhoduje

Ako podotýka, pri výbere a skladbe poistenia ešte stále zaujíma bežných Slovákov v prvom rade cena. „Je to nespochybniteľná skutočnosť,“ súhlasí. No je aj úlohou sprostredkovateľa každý produkt klientovi doslova „ušiť na mieru“. „Kvalitný, proklientsky zameraný obchodník najprv správne vedeným rozhovorom zistí od klienta všetky potrebné skutočnosti a následne mu pripraví ponuku na komplexné krytie, aké klient v skutočnosti potrebuje. Potom už je na ťahu klient. Rozumná väčšina sa po porovnaní výšky a kvality krytia s cenou rozhodne správne,“ podotýka Pavol Michalec. V záujme poistiť vozidlá prevažujú majitelia nových áut. „Aj vzhľadom k tomu, že väčšina nových vozidiel sa v súčasnosti nakupuje na lízing, kde sa havarijné poistenie vyžaduje,“ dodáva. Pokiaľ však ide o vek poistiteľa, prevažuje zlatý stred. Aj preto, že jednak väčšina klientov sú v produktívnom veku. „Mladí väčšinou ešte nemajú dostatok zodpovednosti a starší, ale aj tí najmladší, majú väčšinou staršie, havarijne nepoistiteľné vozidlá,“ dodáva na základe skúseností.

Pripoistenia? Vedie čelné sklo

Kým povinné zmluvné poistenie kryje len škody, ktoré majiteľ vozidla spôsobí inému účastníkovi cestnej premávky, kvalitné havarijné poistenie kryje aj škody vzniknuté neznámym vozidlom, predmetom alebo osobou počas jazdy. Časté bývajú tiež poškodenia vozidla počas parkovania či následkom živelnej udalosti – napríklad v lete náhlymi záplavami, pádom stromu či iného predmetu na vozidlo počas veternej smršti, búrkami, krupobitím, požiarom a podobne. Havarijné poistenie sa uzatvára na cenníkovú cenu vozidla, aj preto sa v prípade častého využívania vozidla oplatia aj pripoistenia.

„Najčastejšie využívaným pripoistením je poistenie čelného skla, prípadne celého zasklenia vozidla,“ podotýka Pavol Michalec. Hoci sklá sú poistené v základnom krytí havarijného poistenia, potrebná je spoluúčasť. Stále väčšie a drahšie čelné sklá sú však už často vybavované kamerami či vyhrievaním, často ide aj o panoramatické strešné okná alebo celé strechy a pri škodách výlučne na sklách vie takáto škoda „zhltnúť“ väčšinu poistného plnenia. Pripoistenie vie znížiť túto spoluúčasť na nulu. A to nielen v prípade vodičovho zavinenia, ale aj nezavinene, napríklad zrážkou s cudzím predmetom. Ďalším často využívaným pripoistením je podľa štatistík UNIVERSAL maklérsky dom aj poistenie finančnej straty GAP. „Toto pripoistenie vyrovnáva rozdiel medzi cenou novo zakúpeného vozidla a jeho trhovou cenou v čase poistnej udalosti – totálnej škody alebo krádeže vozidla.

“GAP odporúčam poistiť vždy, ak je vozidlo obstarané na lízing,“ konštatuje odborník. Môže totiž klienta zachrániť od splácania lízingu napríklad po krádeži vozidla, pokiaľ zostatok dlhu voči lízingovej spoločnosti je vyšší ako plnenie z havarijného poistenia, čo sa dosť často stáva. „Klient tak môže zostať bez vozidla aj bez peňazí. Pokiaľ však má GAP pripoistenie, zo súčtu plnenia z havarijného a GAP poistenia sa vyrovná celý dlh voči lízingovej spoločnosti a klientovi väčšinou zostane dosť prostriedkov na novú akontáciu,“ vysvetľuje Pavol Michalec.

V top trojke pripoistení je podľa Michalca aj požiadavka na pripoistenie batožiny či úrazu posádky, ktorá rastie aj v dovolenkovom období, kedy kvôli pandemickým reštrikciám mnohí volia cesty do destinácií autom. Predovšetkým v zahraničí vie podľa odborníka tento typ pripoistení znížiť drahé náklady na prípadnú liečbu členov posádky, či ich prevoz, ako aj zmierniť škodu v prípade krádeže batožiny.