Orbán: plán G7 na spoločnú minimálnu daň u príjmu 15 % je absurdný

BRATISLAVA – Plány na zavedenie minimálnej dane z príjmu právnických osôb, za ktoré sa zasadzuje skupina G7, sú absurdné a povedú k zníženiu investícií v krajinách EÚ. Uviedol to maďarský premiér Viktor Orban. Finančne noviny o tom informoval maďarský sociológ Pál Tamás.

„Považujem za bizarnú situáciu, keď nám ktorákoľvek svetová organizácia hovorí, aké dane by v Maďarsku mali alebo nemali byť,“ uviedol šéf maďarskej vlády na brífingu po rokovaní vlády v Budapešti.

V januári 2017 sa zjednotila daň z príjmu právnických osôb vo výške 9% – najnižšia v Európskej únii. Štandardná sadzba dane z pridanej hodnoty je od januára 2012 na úrovni 27% – najvyššia v Európskej únii. Pre väčšinu liekov a niektoré potravinárske výrobky platí znížená sadzba 5%.

Orbán poukázal na to, že nízka maďarská sadzba dane z príjmu právnických osôb priťahovala do krajiny skutočné investície. Akákoľvek iniciatíva na štandardizáciu zdaňovania spoločností bude trvať roky, uviedol premiér, Maďarsko však podľa neho musí prísť s vlastným plánom, ktorý umožní prilákať do krajiny investície.

Orbánova kritika sa zameriava na plán G7  zmeniť zdaňovanie nadnárodných spoločností, pre ktoré navrhuje zaviesť minimálnu sadzbu dne na úrovni 15 percent a zaväzuje spoločnosti platiť dane v krajinách, kde predávajú.

Plán už čelil kritike odborníkov, ktorí v ňom zistili vážne opomenutia a vypočítali, že ak by sa plán realizoval, Británia by stratila časť rozpočtových príjmov. Proti je aj Cyprus.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.