Zvrhnutý prezident Sudánu mal doma 113 mil. USD

Počas domovej prehliadky  sídla vyhnaného prezidenta Sudánu Umara al-Bašíra našli sumu rovnajúcu sa 113 miliónom dolárov. V túto sobotu 20. apríla, uvádza to denník Al-Akhdas News.

Bývalá hlava štátu zosadená a zatknutá armádou je podozrivá z prania špinavých peňazí a porušovania devízového zákona. Počas polícia asi 352 tisíc amerických dolárov, asi 6,7 milióna eur a 5 miliárd sudánskych libier (takmer 105 miliónov amerických dolárov), čo je spolu približne 113 miliónov dolárov. Zabavené prostriedky boli zaslané do štátnej pokladnice Sudánskej centrálnej banky.

Minulý týždeň bol vodca krajiny, ktorý bol 11. apríla 2019 zvrhnutý armádou, presunutý do centrálneho väzenia Koberi na severe hlavného mesta. Predtým bol držaný v domácom väzení v jednej zo svojich rezidencií. Poslali tam mnoho známych vodcov islamistického hnutia, ako aj úradníkov podozrivých z korupcie.

V posledných dňoch bolo v krajine zatknutých viac ako 200 zástupcov bývalých úradov republiky vrátane funkcionárov bývalej vládnej strany „Národný kongres“.

Sudánska armáda ráno 11. apríla 2019 zorganizovala prevrat v krajine po štyroch mesiacoch verejných protestov. Demonštranti v Sudáne požadovali rezignáciu súčasného prezidenta, ktorý je u moci 30 rokov. Protestujúci apeloval na armádu so žiadosťou o odstránenie Omar al-Bašír.