Rusko: za výzvu k mítingom pokuta 30 000 RUB

MOSKVA – Pani Marina Osiannikova, ktorá ukázala v priamom prenose televízneho kanálu Pevyj kanal protivojnový  plagát, dostala pokutu 30 000 rubľov (1 EUR = 122 RUB). Pokutu dostala za výzvu k mítingom v kanáli Telegram neziskovej organizácie OVD – Info.

Počas živého vysielania spravodajskej relácie Vremja  na Prvom kanáli 14. marca 2022 približne o 21:35 moskovského času sa Ovsiannikovová postavila do záberu za moderátorku držiac transparent s vyobrazením ukrajinskej a ruskej vlajky a s nápisom: «No war. Остановите войну. Не верьте пропаганде. Здесь вам врут. Russians against war.» („Nie vojne. Zastavte vojnu. Neverte propagande. Klamú vám tu. Rusi proti vojne.“) Vysielanie bolo okamžite prerušené a Ovsiannikovovú zadržala polícia. Videozáznam zachycujúci incident bol odstránený aj z webu televízie.

Pani Marína Ovsiannikovová ešte pred svojím výstupom prostredníctvom ľudskoprávneho kanálu OVD-Info LIVE na sociálnej sieti Telegram zverejnila video, v ktorom objasnila motívy svojho činu:

“To, čo sa teraz deje na Ukrajine, je zločin a Rusko je agresorská krajina a zodpovednosť za túto agresiu má na svedomí len jedna osoba, a tou osobou je Vladimir Putin. Môj otec je Ukrajinec, mama Ruska a nikdy neboli nepriatelia. Bohužiaľ, posledné roky som pracovala pre Kanál 1, robila som kremeľskú propagandu a teraz sa za to veľmi hanbím. Mlčali sme v roku 2014, keď sa to všetko len začínalo, nechodili sme na mítingy, keď Kremeľ otrávil Navaľného. Len sme ticho sledovali tento neľudský režim a teraz sa nám celý svet otočil chrbtom. A ďalších desať generácií našich potomkov nezmyje hanbu tejto bratovražednej vojny. Sme Rusi, mysliaci a inteligentní, je len v našej moci zastaviť toto šialenstvo. Príďte na zhromaždenia, ničoho sa nebojte, nemôžu nás všetkých zavrieť,” povedala.

Tu je celá akcia.