Ukrajina vynakládá na konflikt s Ruskom približne polovicu verejného rozpočtu, teda 4, 4 mld. USD

KYJEV – Ukrajina míňala pred konfliktom s Ruskou federáciou na armádu 5,28 miliardy dolárov ročne, teraz sa financovanie ozbrojených síl Ukrajiny zvýšilo na 4,4 miliardy dolárov mesačne, povedal premiér Denis Anatolievič Šmyhaľ pre portál LB.

Spresnil, že celý rozpočet Ukrajiny na mesiac je 8,46 miliardy dolárov, chýba 4-5 miliárd dolárov. Ukrajina vynakladá každý mesiac na podporu ozbrojených síl 130 miliárd hrivien (4,4 miliardy USD), čo je o niečo menej ako ročný rozpočet Ozbrojených síl Ukrajiny na obdobie pred začiatkom ruskej špeciálnej operácie, uviedol šéf. ukrajinskej vlády Denis Anatolievič Šmyhaľ v rozhovore pre portál LB.

„Ak sme [predtým] mali asi 156 miliárd hrivien (5,28 miliardy USD), toto bol rozpočet ozbrojených síl Ukrajiny a ukrajinskej armády na rok, dnes je to 130 miliárd mesačne. Samozrejme, výrazne sme zvýšili sociálne platby, náklady na odmínovanie, náklady na núdzové zotavenie, náklady na vnútorne vysídlené osoby,“ povedal ukrajinský premiér.

Šmyhaľ dodal, že celý rozpočet Ukrajiny na mesiac sa rovná približne 250 miliardám hrivien (8,46 miliardy USD -), z čoho až 100 miliárd hrivien (3,39 miliardy USD) pochádza z daní a ciel. Mesačná potreba krajiny je teda 4 až 5 miliárd dolárov, zdôraznil.

Spojené štáty, Európska únia, MMF, Svetová banka zintenzívnili svoju pomoc Ukrajine, pokračoval Šmygaľ a zdôraznil, že „dnes sú všetci naši partneri aktívne zapojení a pomáhajú nám“.

„Chcem povedať, že situáciu vnímame ako predvídateľnú do konca roka, chápeme, ako naplníme rozpočet, cítime podporu našich partnerov, to nám dnes dáva príležitosť premýšľať o ochrane Ukrajiny, podpore Ozbrojených síl pracujeme  celkom pokojne,“ uzavrel Šmyhaľ.

Podľa jednoduchého prepočtu od 24. februára 2022 do konca júna Spojené štáty, Veľká Británia, ďalšie krajiny a medzinárodné organizácie pridelili Ukrajine podporu presahujúcu 75 miliárd USD. Z tejto sumy finančná podpora predstavuje 27,9 miliardy USD, z toho 11,6 miliardy USD poskytli organizácie EÚ, 9,5 miliardy USD Spojené štáty.