V Rusku je 20 miliónov obyvateľov chudobných

MOSKVA – Protikrízová podpora obyvateľov zo strany úradov Ruskej federácie  nedokázala zastaviť nárast počtu chudobných. Dnes je ich takmer  20 miliónov.

Dôsledkom pandémie COVID-19 bolo prudké – o 1,8 milióna ľudí – zvýšenie počtu Rusov žijúcich pod hranicou chudoby. Takmer 20 miliónov ľudí má príjmy pod úrovňou životného minima v druhom štvrťroku, informoval Rosstatm ruský štatistický úrad.

Počet Rusov s príjmami pod úrovňou životného minima v druhom štvrťroku 2020, ktorý zasiahol najväčšiu časť pandemickej krízy, podľa predbežných údajov Rosstatu dosiahol 19,9 milióna ľudí, čo je 13,5% z celkového počtu obyvateľov krajiny. V porovnaní s prvým štvrťrokom sa počet Rusov žijúcich pod hranicou chudoby zvýšil o 1,3 milióna ľudí.

Podľa odhadov vlády sa pod vplyvom hospodárskych a sociálnych dôsledkov pandemickej krízy zvýši miera chudoby do konca roku 2020 o 1 percentuálny bod na 13,3%.

Vyššia úroveň chudoby v Rusku sa pozorovala na začiatku roka 2019, ale počas minulého roka sa podľa Rosstatu znížila – na minimum 9,2% vo štvrtom štvrťroku IV, začiatkom roka 2020 sa však trend obrátil.

Rast počtu chudobných uľahčil pokles obchodnej aktivity počas pandémie a v dôsledku toho pokles reálnych hotovostných príjmov, komentovali údaje v Rosstate.

Úroveň chudoby v druhom štvrťroku 2020 dosiahla svoj vrchol, v budúcnosti sa bude mierne znižovať a stabilizovať, domnieva sa hlavný ekonóm BCS Global Markets Vladimír Tichomirov. S oslabením karanténnych obmedzení sa negatívny vplyv na príjem obyvateľstva (a teda na chudobu) zníži, vysvetľuje. K rýchlemu zotaveniu ruskej ekonomiky po kolapse v druhom štvrťroku však podľa jeho názoru nedôjde, čo znamená, že miera chudoby bude klesať extrémne pomaly.