Bielorusko: ukradli osobné údaje policajtov

MINSK – V Bielorusku sa do platformy Telegram opozície dostali osobné údaje policajtov. Bieloruská milícia tvrdí, že má k dispozícii technológie, ktoré dovolia zistiť kto sa postaral o únik osobných údajov.

Databázu osobných údajov bieloruských policajných dôstojníkov zverejnil komunikačný kanál Telegram, ktorý zohráva aktívnu úlohu pri organizovaní opozičných protestov. Publikovaný zoznam obsahuje informácie o 1 003 zamestnancoch bieloruskej polície vrátane ich priezvisk, krstných mien, priezvisk, dátumov narodenia, mesta bydliska, útvaru, v ktorom pôsobia, ich pozícií a funkcie.

Líderka bieloruskej opozície, exprezidentská kandidátka Svetlana Tikhanovskaja, ktorá je v Litve, už v sobotu uviedla, že opozícia je pripravená zverejniť osobné údaje príslušníkov zákona, ktorí sa podieľali na potláčaní protestných akcií. “Zamestnanci orgánov činných v trestnom konaní si musia pamätať: Bielorusi sú pripravení deanonymizovať tých, ktorí vykonávajú trestné príkazy. Stále sa musíte svojim ľuďom pozerať do očí, ktoré musíte chrániť,” napísala vo svojom telegramovom kanáli.

Alexander Lukašenko tvrdí, že ide o telegram kanál, ktorý sa riadi z poľského hlavného mesta Varšava. A auguste tohto roku vyhlásil, že opozíciu cvičili Američania na základni pod Varšavou. Len nedávno Alexander Lukašenko vyhlásil, že jeho tajná služba zachytila rozhovor medzi Varšavou a Berlínom. Ruský moderátor Ivan Urgant v svojej relácii povedal, že rozhovor sa podarilo zachytiť preto, lebo keď Nemci ustupovali z Minska, zabudli zvinúť telefónny kábel. Okrem toho Ivan Urgant poznamenal, že druhou možnosťou je to, že Alexander Lukašenko nesprávne otočil televíznu anténu, nie smerom na Moskvo, ale smerom na Berlín.