V Uzbekistane sa otvára medzinárodné dopravné centrum pre humanitárnu pomoc Afganistanu

TAŠKENT –  Hrozba humanitárnej krízy dnes narastá v mnohých regiónoch sveta, no obzvlášť veľké znepokojenie vyvoláva  Afganistan.

V tejto krajine je podľa odhadov OSN takmer polovica obyvateľstva, konkrétne 18 miliónov ľudí, životne závislá na humanitárnej pomoci. Viac ako polovica všetkých afganských detí mladších ako päť rokov, ak bude súčasný stav pretrvávať, bude v blízkej budúcnosti trpieť podvýživou.
Prezident Uzbekistanu Šavkat Mirzijojev počas svojho prejavu na 76. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN zdôraznil, že „v súčasnom ťažkom období nemožno Afganistan izolovať, nechať ho sám s veľkými problémami, ktoré existujú“.

Na účely systematického, centralizovaného a cieleného doručovania humanitárneho nákladu do Afganistanu a iných krajín Uzbekistanu je zriadený Medzinárodný multifunkčný dopravný a logistický uzol na poskytovanie humanitárnej pomoci.

Medzinárodný uzol má všetku potrebnú infraštruktúru – letisko, riečny prístav, železnicu a cesty spájajúce krajinu s Afganistanom, v tesnej blízkosti sa nachádza aj jedinečný veľký logistický terminál Termez Cargo Center. k afganským hraniciam a vybavené najmodernejšou technikou a vybavením.
Vedenie OSN a ďalších popredných medzinárodných organizácií, ako aj lídri mnohých štátov vyjadrili pripravenosť podporiť snahy Uzbekistanu o humanitárnu pomoc Afganistanu s využitím dostupných príležitostí v meste Termez.