Taliban môže spôsobiť rast predaja drog vo svete

KÁBUL – Potom, čo USA stiahli svoje jednotky z Afganistanu, by rozšírenie Talibanu mohlo viesť k prudkému zvýšeniu vývozu heroínu, metamfetamínu a ďalších drog.

Podľa The New York Post k nárastu svetového obchodu s drogami dôjde v dôsledku obsadeniu najdôležitejších medzinárodných obchodných trás radikálnymi islamistickými militantmi.

Mak siatý rastie vo vidieckych oblastiach Afganistanu a prináša krajine najviac peňazí z predávaných plodín – od 1,5 miliardy do 3 miliárd dolárov ročne. Hoci Taliban  formálne odsudzuje používanie a výrobu ópia, makové polia sú pod kontrolou teroristickej skupiny a podľa nedávnej správy Úradu OSN o Drogácha kriminalite (UNODC).

Teraz, keď Taliban ovládol veľké mestá a získal prístup k hlavným obchodným cestám, môže zvýšiť vývoz drog. Jonathan Goodhand, profesor londýnskej univerzity, odhaduje, že Taliban ovládol desať medzinárodných hraničných priechodov vrátane mesta Zaranj na hraniciach s Iránom, ktoré je známe nelegálnym obchodovaním s palivom, drogami a migrantmi.

Ostatné mestá obsadené Talibanom poskytli militantom neobmedzený prístup na trhy susedných krajín – Tadžikistanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Iránu a Pakistanu. Prostredníctvom týchto štátov je možné kontraband dodať kdekoľvek na svete.

Goodhand dospel k záveru, že pokračovanie vojenského konfliktu a pokračujúca potreba financovania Talibanu povzbudí globálny trh s heroínom a zhorší drogový problém v samotnom Afganistane aj v susedných krajinách.

Afganskí analytici sa okrem pestovania maku ópiového obávajú, že Taliban pestuje ephedru, rastlinu, ktorá sa používa na výrobu metamfetamínu. Výroba je oveľa lacnejšia ako heroín a teraz sa Taliban pokúša zorganizovať predaj tejto drogy podľa schém pašovania, ktoré už boli vypracované skôr.

Podľa Cesara Gedesa -Ferreirosa z Úradu OSN pre drogy a kriminalitu budú môcť zastaviť vývoz zakázaných látok iba úrady susedných štátov Afganistanu – majú väčšiu kontrolu nad medzinárodným obchodom. Podľa UNODC je v roku 2020 v afganských orgánoch činných v trestnom konaní oveľa menšia pravdepodobnosť, že zaistia drogy, a polia s makom ópiovým sa rozšírili o 37 percent.

Taliban ovládol mesto Puli Alam, centrum provincie Lógar, 50 kilometrov od Kábulu. Militantom sa navyše podarilo odpojiť hlavné mesto Afganistanu od elektriny. Americký kongresman Mike Rogers vinil zo zhoršenia konfliktu administratívu Joe Bidena, ktorá nevypracovala efektívny plán na stiahnutie vojakov z krajiny.

Napätá situácia v Afganistane prinútila niektoré krajiny zatvoriť miestne ambasády, aby chránili zamestnancov pred vpádom militantov. Napríklad Nórsko a Dánsko to už urobili.