Európa pripraví reformy energetického trhu

BRUSEL – Európska komisia pripravila opatrenia na podporu spotrebiteľov na pozadí rastúcich cien elektriny. Plánuje sa zavedenie dane z nadmerného zisku a obmedzenie cien elektriny, informuje Deutsche Welle .

S cieľom pomôcť obyvateľom vyrovnať sa s dôsledkami rastu cien elektriny v Európe má Európska komisia v úmysle zaviesť štátny strop cien elektriny, ako aj daň z nadmerného zisku. Uvádza sa to v dokumente o “mimoriadnych opatreniach na trhu s elektrinou”, informuje v piatok 2. septembra agentúra AFP, ktorá tento 23-stranový dokument prečítala.

Uvádza sa v ňom, že vzhľadom na prudký nárast cien energií chce Európska komisia „optimalizovať fungovanie európskych trhov s elektrinou a znížiť vplyv cien plynu na spotrebiteľské ceny“. O týchto opatreniach sa bude diskutovať na mimoriadnom stretnutí ministrov energetiky EÚ, ktoré sa bude konať budúci piatok 9. septembra v Bruseli.

Očakáva sa, že členské štáty budú môcť využiť cenový strop na využitie niektorých ziskov tých obzvlášť lacných výrobcov elektriny, ktorí ťažia z faktického prepojenia ceny elektriny s oveľa vyššou cenou plynu v Európe. Podľa Európskej komisie medzi nich patria výrobcovia „zelenej“ elektriny, ale aj prevádzkovatelia jadrových a hnedouhoľných elektrární.

Zavedením dane z nadmerného zisku budú môcť vlády krajín EÚ nasmerovať získané prostriedky v prospech spotrebiteľov. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová presadzovala využitie tohto opatrenia na cielenú podporu pre spotrebiteľov s nízkymi príjmami a „zraniteľné podniky v týchto časoch drahej elektriny“.

Vyzvala tiež na „obmedzenie ceny ruského plynovodného plynu do Európy“, pričom poukázala na to, že Európa už nemá záruky spoľahlivých dodávok z Ruska.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.