Veľký brat z Kremľa ťa sleduje, môže zaútočiť

Americká vojenská spravodajská služba sa domnieva, že ruské družice pre sledovanie a údržbu môžu byť použité na útoky na kozmické lode. Autori americkej správy odkazujú na článok v populárnom vedeckom časopise.

Americká vojenská spravodajská agentúra uverejnila správu o bezpečnostných hrozbách pre vesmír. Dokument (* pdf) je uverejnený na internetovej stránke agentúry.

Podľa tejto správy predstavujú dve krajiny, Čína a Rusko, hlavnú hrozbu pre záujmy USA vo vesmíre. Okrem toho sú bezpečnostné riziká Irán a Severná Kórea. Zvlášť autori poznamenávajú posilnenie postavenia Číny v priestore. Peking sa dokázal dostať na druhé miesto z hľadiska počtu orbitálnych družíc intenzívne investuje do rozvoja vesmírneho programu.

Rusko napriek dlhému obdobiu oneskorenia vo vesmírnom programe, udržiava si v ňom kľúčové pozície. Moskva rozvíja rôzne druhy vojenských technológií, ktoré im umožňujú vykonávať bojové operácie vo vesmíre. Medzi nimi – laserové zbrane, prostriedky elektronického potlačenia.

Autori správy vyjadrili názor, že niektoré ruské satelity  majú dvojaké účely. “Pozorovacie satelity dokážu diagnostikovať poruchy na približujúcich sa  kozmických aparátoch a odstrániť niektoré chyby. Tá istá technológia sa však môže použiť na priblíženie sa k satelitom cudzích krajín a útokom, “uviedla správa. Umiestnenie takýchto družíc na obežnej dráhe sa začalo v roku 2017.

Správa americkej vojenskej spravodajskej služby je založená na otvorených zdrojoch. Pri príprave jeho “ruskej” časti sa používali mediálne materiály, najmä denníky Moskovskij Komsomolec, portál rozhlasovej stanice Echo Moskvy, tlačovej agentúry Interfax a portálu Voennoje obozrenie. Tvrdenie o možnom používaní inšpekčných satelitov ako zbraní je z článku článku v časopise Popuľarnaja mechanika  ktorý vyšiel v auguste 2018.

Americká rozviedka uverejnila koncom januára správu o hlavných hrozbách USA.