Iránsky vedec zabitý automatickou zbraňou

TEHERÁN – Jadrový vedec Mohsen Fakhrizadeh, ktorého západné médiá označujú za šéfa iránskeho jadrového programu, bol zabitý diaľkovo ovládanou zbraňou, informovala iránska tlačová agentúra Fars.

K vražde došlo 27. novembra ráno, keď Fakhrizadeh a jeho manželka opustili mesto Rostamkol v provincii Mazandaran na severe Iránu a smerovali k obývanému Absardovi, píše Fars. Vedec šoféroval obrnené auto, sprevádzali ho tri autá jeho bezpečnostnej služby. Jedno z bezpečnostných vozidiel išlo dopredu a vzdialilo sa, aby skontrolovalo situáciu. V tom okamihu zasiahlo Fakhrizadove auto niekoľko striel a vedec z neho vystúpil v domnení, že auto do niečoho narazilo alebo došlo k problémom s motorom, uvádza agentúra. Potom sa z automobilu Nissan, ktorý bol 150 metrov od automobilu vedca, spustila streľba z automatických ručných zbraní, ktoré niekto ovládali na diaľku.

Vedca kryl osobný strážca, ktorého zasiahlo aj niekoľko striel. Potom Nissan explodoval. Na mieste vraždy nebol nikto, okrem manželov Fakhrizadových a stráží, poznamenáva agentúra. Majiteľ Nissanu opustil krajinu 29. októbra 2020.