Goldman Sachs: v eurozóne nebude recesia

NEW YORK -Ekonómovia Goldman Sachs nepredpokladajú recesiu v eurozóne po tom, čo sa koncom roka 2022 ukázalo, že hospodárstvo je odolnejšie, ceny zemného plynu prudko klesli a Čína zrušila obmedzenia Covid-19 skôr, ako sa očakávalo.

Očakáva sa, že hrubý domáci produkt sa v tomto roku zvýši o 0,6 %, pričom podľa predchádzajúcej prognózy sa mal znížiť o 0,1 %. Ekonómovia pod vedením Jariho Stena v správe pre klientov varujú pred slabým rastom v zimnom období vzhľadom na energetickú krízu a tvrdia, že celková inflácia klesne rýchlejšie, ako sa očakávalo, na približne 3,25 % do konca roka 2023.

“Očakávame tiež, že jadrová inflácia sa spomalí v dôsledku nižších cien komodít, ale vidíme pokračujúci tlak na rast inflácie v službách v dôsledku rastúcich nákladov práce,” uviedli. “Vzhľadom na odolnejšiu aktivitu, udržateľnú jadrovú infláciu a jastrabie komentáre očakávame, že Európska centrálna banka v najbližších mesiacoch výrazne sprísni svoju politiku.”

Goldman zopakoval svoju prognózu zvýšenia úrokových sadzieb o pol bodu na februárovom a marcovom zasadnutí ECB, po ktorom bude nasledovať posledný štvrťbodový krok v máji, aby sa depozitná sadzba dostala na úroveň 3,25 %.