Prezident Nursultan Nazarbajev vymenil premiéra

Prezident Nursultan Nazarbajev z Kazachstanu podpísal vyhlášku o vymenovaní novej vlády, ktorá nahradila bývalý kabinet. Ten rozpustili po ostrej kritike zo strany hlavy štátu kvôli rastúcim problémom v hospodárstve a sociálnej oblasti.

Novým premiérom je Askar Mamin. Ten by mal hrať úlohu krízového manažéra  a zabezpečiť kvalitatívny rast ekonomiky krajiny. V predvečer 18. Kongresu vládnucej strany Nur Otan, ktorý sa začne v stredu, je nemenný vodca Kazachstanu odhodlaný potvrdiť efektívnosť modelu riadenia, ktorý vytvoril, a znížiť sociálne napätie, ktoré rastie kvôli poklesu životnej úrovne obyvateľstva.

Kreslo predsedu vlády Kazachstanu sa uvoľnilo minulý štvrtok.  Po demisii kabinetu Bakytžana Sagintajeva, ktorý viedol vládu dva a pol roka, kreslo premiéra zostalo prázdne tri dni. V pondelok ráno, prezident Nazarbajev predstavil poslancom kazašského parlamentu (Mažlisu) kandidáta na post premiéra. Stal sa ním bývalý prvým podpredseda vlády Askar Mamin. Nursultan Nazarbajev spomenul výhody svojho kandidáta: “Pracoval so mnou už štvrť storočia, stal sa primátorom Astany, ministrom dopravy, prvým podpredsedom vlády. Pod jeho vedením sa urobilo veľa, najmä v oblasti rozvoja infraštruktúry. ”

Podľa hlavy štátu bol ďalším základným momentom, ktorý predurčoval jeho voľbu, že v predchádzajúcom kabinete bol Askar Mamin zodpovedný za interakciu s Euroázijskou hospodárskou úniou, do ktorej patrí Kazachstan s Ruskom, Bieloruskom, Kirgizskom a Arménskom.

Po diskusii všetkých 106 poslancov, ktorí sa zúčastnili na schôdzi, súhlasili s návrhom prezidenta. Ihneď po vymenovaní Askara Mamina mu telefonoval ruský premiér Dmitrij Medvedev. Blahoželal mu k novej funkcii.

Medzitým počas stretnutia Mažlisu v pondelok Nursultan Nazarbajev objasnil okolnosti rezignácie Sagintajevova. Povedal o ňom ako o “čestnom, svedomitom a skúsenom pracovníkovi”, ale prezident bol nútený priznať: “Opomenutia v práci jednotlivých ministerstiev, najmä v sociálnej sfére, viedli k rezignácii celej vlády. ”

V rebríčku Svetovej banky a Medzinárodnej finančnej korporácie Doing Business-2016 Kazachstan zjavne nebol outsiderom, je na 41. mieste medzi Chorvátskom a Maďarskom.

Avšak Nursultan Nazarbayev považoval situáciu za neuspokojivú. “Rast HDP sa dosahuje hlavne na úkor surovín. Vláda spolu s Národnou bankou nedokázala plne vytvoriť skutočné stimuly a nástroje na kvalitatívny rast ekonomiky, “hlava štátu uviedla sťažnosti týkajúce sa kabinetu Bakytžana Sagintajeva.

Najväčšie obavy hlava štátu má z dôsledkov spomalenia reforiem a zlého riadenia.