Mileniáli spomaľujú rast americkej ekonomiky

Objem pôžičiek poskytnutých americkým mileniálom  dosiahol svoju maximálnu veľkosť v posledných desiatich rokoch, uvádza Bloomberg, citujúc údaje z Newyorskej komisie pre spotrebiteľské úvery amerického Federálneho rezervného systému.

Generácia Z, alebo tiež mladší mileniáli majú 19-29 rokov, a okrem svojich nákupov ovplyvňujú trh aj cez svojich rodičov. Starší mileniáli, tzv. „pravá generácia Y“, sú ľudia vo veku od 29 do 35 rokov, ktorí sa postupne stávajú hlavným faktorom ovplyvňujúcim trh.

Dlh Američanov vo veku 19 až 29 rokov prekročil jeden bilión dolárov, je to najväčší stav od roku 2007. Hlavnou časťou dlhu sú pôžičky na vzdelanie, po ktorých nasledujú hypotekárne úvery. Od roku 2009 sa hypotekárny dlh zvýšil o 3,2% a dlh študentských úverov sa zvýšil o 102%.

Celkový spotrebný dlh v Spojených štátoch dosiahol rekordných 13,5 bilióna dolárov. Podľa odborníkov vysoká úroveň dlhu prinútila mladých ľudí, aby znížili svoje výdavky, čo negatívne ovplyvňuje hospodársky vývoj krajiny. V dôsledku toho sa na politickú arénu dostali iniciatívy zamerané na zvýšenie výdavkov na mileniálov, napríklad odpísanie študentských dlhov.

Prieskum Národnej asociácie pre ekonomiku podnikania (National Association for Business Economics) ukázal, že viac ako tri štvrtiny ekonómov predpovedajú, že USA vstúpia do recesie do konca roku 2021, pričom desať percent z nich očakáva tento rok. Podľa ekonómov, kvôli politike amerického prezidenta Donalda Trumpa, HDP krajiny začína klesať.